Ukrajinské jednotky během uplynulého dne odrazily 46 ruských útoků, nejtvrději se nadále bojuje u Bachmutu a u Marjinky v Donbasu na východě země, uvedl ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti. Ukrajinské síly podle něj zasáhly soustředění sil nepřítele, včetně dvou dělostřeleckých jednotek v palebném postavení. Ruské ztráty od začátku války ukrajinské velení odhadlo na 196 310 vojáků, z toho 690 za uplynulý den. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

„Nepřítel soustřeďuje hlavní úsilí u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky. Podnikl 46 útoků. O města Bachmut a Marjinka pokračují tvrdé boje,“ uvedl štáb. Ruská vojska se také pokusila zlepšit své taktické postavení útočnými akcemi u Kupjanska, které ale byly neúspěšné. Podobně tomu bylo i u Lymanu, dodalo ukrajinské velení. Na jihu země, v Záporožské a Chersonské oblasti, Rusové podle štábu setrvávají v obraně.

Americký Institut pro studium války (ISW) uvádí s odvoláním na satelitní snímky, že ruské síly postoupily dále do západní části Bachmutu. Ukrajinské jednotky zřejmě dosáhly během nedávného omezeného protiútoku na jihozápad od Avdijivky mírného postupu a na západě Doněcké oblasti podnikly úspěšný dílčí protiútok u města Novodoněck, kde postup byl podle ISW ale také marginální.

Zakladatel ukrajinského pluku Azov Andrij Bileckyj ve středu na telegramu uvedl, že ukrajinská armáda v Bachmutu porazila jednotky 72. brigády ruské armády, píše server Meduza. „Šestá a osmá rota této brigády byly zcela zničeny,“ napsal Bileckyj. Mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj následně uvedl, že ukrajinské jednotky u Bachmutu výrazně poškodily, ale nezničily ruskou 72. samostatnou motostřeleckou brigádu.

Stejnou brigádu v úterý obvinil z ústupu šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, podle kterého tito vojáci v Bachmutu uprchli z pozic a nechali bez obrany téměř dvoukilometrový úsek fronty.

Prigožin si ve středu na sociálních sítích opět stěžoval, že jeho bojovníci nemají při dobývání Bachmutu dostatek munice. Ruské ministerstvo obrany podle něj o záležitosti jedná – zatím ale bez průlomu. Analytici se podle agentury Reuters domnívají, že Prigožin se hlasitou kritikou ruských armádních špiček snaží odvrátit od svých žoldnéřů vinu za nedostatečně rychlý postup. Bitva o Bachmut trvá už téměř rok.

Úterní vojenská přehlídka na Rudém náměstí podle britské vojenské rozvědky zdůraznila problémy, kterým ruská armáda čelí po 15 měsících války proti Ukrajině. Přehlídky se údajně zúčastnilo více než 8000 vojáků, ale většinu tvořily podpůrné a polovojenské síly a kadeti vojenských škol. Z pravidelných jednotek se předvedly jen oddíly železničního vojska a vojenské policie. Jediným tankem na přehlídce byl starý T-34. I přes velké ztráty na Ukrajině mohlo Rusko předvést více obrněnců, ale úřady se toho zdržely pravděpodobně proto, aby se vyhnuly kritice veřejnosti, že dávají přednost přehlídce před bojovými operacemi, usoudila britská rozvědka.

Ruský ústup u Bachmutu

Ruské síly na některých místech fronty v oblasti Bachmutu na východě Ukrajiny ustoupily až o dva kilometry, napsal ve středu na komunikační platformě Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Uvedl, že k ústupu ruské jednotky nutí útočné akce ukrajinských sil. V jakém časovém horizontu se podle něj ruský ústup odehrál, ale nepřiblížil. Rusko se o dobytí Bachmutu snaží už několik měsíců.

Úspěšné vedení ukrajinské obranné operace podle Syrského vyčerpalo oddíly ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která je v Bachmutu hlavní ruskou silou. Wagnerovce tak na některých úsecích musely nahradit hůře připravené jednotky pravidelné ruské armády. Ty ale v některých případech opustily pozice, tvrdí Syrskyj.

Také mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj dnes podle serveru RBK-Ukrajina upozornil, že kvůli velkým ztrátám v řadách žoldnéřů musí Rusko na frontu do oblasti Bachmutu stále častěji posílat vojáky pravidelné armády. Situaci v Bachmutu Čerevatyj označil za složitou, ale uvedl, že ukrajinští obránci ji mají pod kontrolou.

Šéf wagnerovců minulý týden pohrozil, že se do dneška jeho muži kvůli nedostatku munice z Bachmutu stáhnou. V úterý ale sdělil, že žoldnéři ještě "pár dní zůstanou" a že začínají munici dostávat, i když ne v dostatečném množství. Čerevatyj ale dnes podle BBC Prigožinovy výroky o nedostatku munice na ruské straně označil za nepravdivé vzhledem k tomu, že Rusové intenzivně Bachmut a okolí ostřelují. Za uplynulých 24 hodin se tak podle něj stalo 524krát. "Takže jejich řeči o jakémsi hladu po nábojích jsou falešné," uvedl Čerevatyj.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist