Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, byl to jejich první kontakt od ruského útoku na Ukrajinu loni v únoru. Čínský vůdce podle státních médií Zelenského vyzval k jednání s Moskvou, které je podle něj jediným východiskem z konfliktu s Ruskem. Čína v souvislosti s dlouho očekávaným hovorem rovněž oznámila, že hodlá na Ukrajinu v nejbližší době vyslat zvláštní diplomatickou misi. Kyjev naopak podle Zelenského jmenuje velvyslance v Pekingu. Rusko po telefonátu kritizovalo Kyjev za údajnou neochotu jednat o míru.

„Měl jsem s prezidentem Si Ťin-pchingem dlouhý a smysluplný telefonát. Věřím, že tento hovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, bude silným impulsem pro rozvoj našich dvoustranných vztahů,“ napsal Zelenskyj na Twitteru.

„Jediným proveditelným východiskem je vyjednávání,“ uvedla podle agentury AP čínská státní televize CCTV v příspěvku o telefonátu obou státníků.

Zopakovala také čínské stanovisko, že „v jaderné válce není vítězů“. „Všechny zúčastněné strany by měly při řešení jaderné otázky zachovat klid a zdrženlivost a skutečně hledět na budoucnost a osud svůj i celého lidstva a společně se snažit krizi zvládnout,“ uvedla CCTV. Rusko v uplynulých měsících opakovaně hrozilo použitím jaderných zbraní, pokud bude ohrožena jeho existence.

Vedoucí představitel čínského ministerstva zahraničí Jü Ťün podle Reuters uvedl, že Čína vyšle na Ukrajinu a do dalších zemí zvláštní delegaci, která bude usilovat o „politické řešení ukrajinské krize“. Řekl také, že hovor Siho se Zelenským dokazuje „objektivní a nestranný postoj“ Číny k mezinárodním otázkám, Ukrajinu označil za „strategického partnera“ Číny.

Čína v únoru zveřejnila svůj 12bodový plán na ukončení války na Ukrajině, který vyzývá ke komplexnímu příměří. Přihlašuje se také k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“, ale i zrušení protiruských sankcí. Zelenskyj dříve uvedl, že Kyjev by měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, byť zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Kyjev souhlas s klidem zbraní podmiňuje stažením ruských vojsk na hranice z roku 1991, což Moskva označuje za vyloučené.

Jedná se o první známé veřejně ohlášené jednání obou mužů od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Si na začátku tohoto měsíce prohlásil, že je ochoten hovořit se Zelenským, který ho předtím opakovaně žádal o jednání a pozval na návštěvu Ukrajiny. V březnu Si navštívil v Moskvě ruského prezidenta Vladimira Putina.

Peking loni neuznal ruskou anexi čtyř okupovaných oblastí na jihu a východě Ukrajiny a stejně tak připojení poloostrova Krym k Rusku v roce 2014. Ruskou invazi však Čína neodsoudila a v posledních měsících zintenzivnila spolupráci s Moskvou, připomíná agentura AFP.

Ruská diplomacie v reakci na telefonát Ukrajinu obvinila, že spolu se svými západními spojenci „podrývá mírovou iniciativu“ tím, že odmítá jakékoliv rozumné pokusy o politické a diplomatické urovnání krize. „Bereme na vědomí připravenost čínské strany usilovat o zahájení vyjednávání,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na adresu Pekingu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist