Americký prezident Joe Biden definitivně potvrdil, že se bude v roce 2024 ucházet o znovuzvolení. Po týdnech spekulací v úterý zahájil předvolební kampaň zveřejněním tříminutového klipu, v němž hovoří o „extremismu“ Republikánské strany pod vedením exprezidenta Donalda Trumpa a o potřebě postavit se za demokracii a základní svobody. Zároveň vyzývá Američany, aby mu pomohli dokončit práci zahájenou v současném volebním období.

„Každá generace zažívá okamžik, kdy se musela postavit za demokracii. Postavit za své základní svobody. Jsem přesvědčen, že tohle je ten náš,“ uvedl 80letý politik Demokratické strany.

Biden opakovaně uvedl, že se hodlá o druhé funkční období ucházet. S oficiálním oznámením ale podle poradců nespěchal, protože v rámci své strany nečelí žádné výrazné opozici. V primárkách Demokratické strany by šéf Bílého domu nyní čelil Robertu Kennedymu, synovci bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovatelce Marianne Williamsonové.

Pokud demokraté Bidena navzdory pochybám zvolí za svého kandidáta, mohl by se v rozhodující fázi opět utkat s republikánem Donaldem Trumpem, který po neúspěšné obhajobě prezidentské funkce v roce 2020 opět usiluje o nominaci Republikánské strany. Dalším možným republikánským kandidátem je floridský guvernér Ron DeSantis, který sice zatím kandidaturu oficiálně neoznámil, v průzkumech ale má značnou podporu. Volby se budou konat na začátku listopadu roku 2024.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.