Americký prezident Joe Biden plánuje, že se bude příští rok znovu ucházet o prezidentský úřad. S oficiálním oznámením kandidatury ale chce ještě počkat. Toto zatím nejkonkrétnější vyjádření ohledně svých plánů pro nadcházející volby poskytl Biden americké stanici NBC. V primárkách Demokratické strany by šéf Bílého domu nyní čelil Robertu Kennedymu, synovci bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovatelce Marianne Williamsonové. V samotné prezidentské volbě by se pak mohl Biden opět utkat s nyní trestně stíhaným Donaldem Trumpem, který se uchází o nominaci Republikánské strany.

„Mám v plánu kandidovat… nejsme ale ještě připraveni to oznámit,“ uvedl Biden v rozhovoru se stanicí NBC. Už dříve prezident řekl, že by se v případě kandidatury o funkci znovu ucházel v tandemu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, připomněla agentura Reuters.

Kandidáti na amerického prezidenta či prezidentku musí před samotnou volbou, která je naplánovaná na začátek listopadu 2024, soupeřit o přízeň svých spolustraníků v primárních volbách. Demokraté však v průzkumech veřejného mínění dávají najevo, že si nepřejí, aby nyní 80letý Biden kandidoval znovu.

únoru řeklo výzkumníkům agentury Reuters a sociologického centra NORC jen 37 procent demokratů, že si přejí, aby se současný prezident znovu ucházel o křeslo v Bílém domě. To je o 15 procentních bodů méně než loni v říjnu a tento propad je patrný u mladších i starších členů Demokratické strany.

Ani jeden z ostatních současných demokratických kandidátů však podle serveru Politico a průzkumů sdružených na analytickém webu FiveThirtyEight nemá příliš velké šance Bidena v primárkách porazit. Pokud tedy Biden skutečně kandidovat bude a demokraté jej navzdory pochybám zvolí za svého kandidáta, mohl by opět čelit republikánskému exprezidentovi Trumpovi, ale také například současnému floridskému guvernérovi Ronu DeSantisovi. Ten zatím kandidaturu oficiálně neoznámil, předpokládá se ale, že se o prezidentský úřad ucházet bude.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.