Americký federální soudce v pátek vydal rozhodnutí, kterým podle agentury Reuters v podstatě zakazuje prodej široce používané potratové pilulky mifepristonu. Soudce Matthew Kacsmaryk totiž pozastavil platnost registrace pilulky vydanou už před 23 lety Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jak rychle může být přístup k pilulce omezen, ale zatím podle agentury AP není jasné. Ministerstvo spravedlnosti totiž uvedlo, že se odvolá. Má na to sedm dní, během kterých verdikt soudce nenabyde účinnosti. Navíc jiný federální soudce v pátek vydal zcela opačné rozhodnutí.

Rozhodnutí o potratové pilulce se podle deníku Financial Times řadí mezi verdikty, které budou mít největší dopad poté, co americký nejvyšší soud loni v létě zrušil precedenční rozsudek v případu Roeová versus Wade z roku 1973, který chránil ústavní právo žen na potrat.

Mifepristone je jedna ze dvou látek, která se ve Spojených státech běžně užívá k potratům. Ukončí těhotenství a další látka misoprostol pak vyvolá potrat. Látky se k ukončení těhotenství využívají v prvních deseti týdnech po otěhotnění a podle agentury Reuters jsou používány ve více než polovině potratů prováděných v USA. Organizace proti potratům se ale obrátily na soud, aby zneplatnil licenci FDA pro mifepristone. Úřad v roce 2000 konstatoval, že lék je bezpečný, i když může mít vzácně vážné vedlejší účinky.

Bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem jmenovaný soudce sice stěžovatelům, podle kterých nebyla pilulka před schválením dostatečně testována, nevyhověl zcela a rozhodnutí FDA úplně nezrušil. Do konečného verdiktu v případu ale jeho platnost pozastavil. „Kacsmarykovo rozhodnutí je předběžným opatřením, které by v podstatě zakázalo prodej mifepristonu, dokud bude probíhat projednávaný případ,“ konstatuje Reuters.

Podle AP neexistuje precedent pro to, aby jediný soudce zrušil lékařské rozhodnutí FDA. Podle serveru BBC News by rozhodnutí soudce mohlo omezit přístup k pilulce pro miliony žen. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že krok ohrožuje práva žen v USA.

Krátce po rozhodnutí texaského soudce naopak soudce ve státě Washington, Thomas O. Rice, kterého do funkce jmenoval Trumpův předchůdce Barack Obama, nařídil úřadům v 17 demokraty vedených státech USA, aby nedělaly žádné změny, které by omezily přístup k potratové pilulce mifepristone.

Do složité právní situace se tak dostal FDA. „FDA dostal jeden příkaz, který říká, že nesmí nic dělat, a druhý, který říká, že za sedm dní bude muset zrušit schválení mifepristonu,“ řekl AP právník z Harvardovy univerzity Glenn Cohen.

Načasování protichůdných rozhodnutí podle AP ukazuje, o co se hraje necelý rok poté, co Nejvyšší soud USA umožnil jednotlivým státům, aby rozhodovaly o tom, jestli budou potraty povolené, či zakázané. Ve 14 amerických státech jsou od té doby potraty zakázané či nedostupné, zatímco 16 států má zvláštní zákony týkající se potratových pilulek.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv podle BBC mifepristone kontroloval čtyři roky, než ho schválil. Podle údajů FDA v souvislosti s užíváním látky za více než 20 let zemřelo 26 žen, což odpovídá zhruba 0,65 úmrtí na 100 000 potratů s použitím této pilulky. Pro srovnání, v případě běžného užívání aspirinu umírá 15,3 ze 100 000 jeho uživatelů.

Doktoři, kteří kombinaci mifepristonu a misoprostolu předepisují, už dopředu uvedli, že v případě, že první z pilulek bude stažena, budou předepisovat jen tu druhou. Tento přístup je podle AP o trochu méně účinný, ale často používaný v zemích, kde je mifepristone zakázaný nebo nedostupný.

Allison Whelanová, odborná asistentka na právnické fakultě Georgijské státní univerzity, která podala právní stanovisko ve prospěch zachování platnosti registrace pilulky, uvedla, že rozhodnutí texaského soudce, které se v celém zdůvodnění vztahuje na „nenarozené lidi“, nikoli na plody, je skandální. „Politika a ideologie motivující rozhodnutí soudce Kacsmaryka nemohla být jasněji vyjádřena pobuřujícím protipotratovým jazykem, který je v celém stanovisku použit,“ řekla. Dodala také, že ve svém rozhodnutí záměrně necitoval mnoho studií, které vyvracejí nebezpečnost potratů.

Podobně reagoval také Nathan Cortez, profesor práv na Jižní metodistické univerzitě. „Zdroje, které (soudce Kacsmaryk) cituje, a terminologie, kterou používá, velmi připomínají názor křižáka proti potratům, a ne nestranného soudce,“ uvedl podle listu The Washington Post. Ten zároveň připomíná, že Cortez byl jedním z 19 odborníků FDA, kteří se podepsali pod stanovisko americké lékové agentury, že pilulka byla řádně schválena.

Americký prezident Joe Biden chce nadále bojovat za ochranu práva žen na potrat a rozhodování o vlastním zdraví. Uvedl to v prohlášení, ve kterém jako „bezprecedentní krok, který ženám bere základní svobody“ kritizuje rozhodnutí texaského soudce.

„Jediný federální soudce v Texasu rozhodl, že lék na předpis, který je k dispozici již více než 22 let, je schválen FDA a bezpečně a účinně ho užívají miliony žen u nás i ve světě, by již neměl být ve Spojených státech schválen,“ začíná své vyjádření Biden.

Pokud by rozhodnutí soudce bylo potvrzeno, mohl by se podle Bidena terčem „politických, ideologických útoků“ stát prakticky jakýkoliv lék na předpis. „Žaloba a toto rozhodnutí je dalším bezprecedentním krokem, který ženám bere základní svobody a ohrožuje jejich zdraví,“ pokračuje demokratický prezident, podle něhož je to další velký krok k celonárodnímu zákazu potratů, o který podle něj usilují republikáni.

„Moje administrativa bude bojovat proti tomuto verdiktu,“ ujistil a podotkl, že ministerstvo spravedlnosti už podalo odvolání a bude požadovat okamžité pozastavení vykonavatelnosti rozhodnutí. „Viceprezidentka Harrisová a já budeme i nadále v čele boje za ochranu práva ženy na potrat a za právo rozhodovat o svém zdraví. To je náš závazek.“

Jedinou cestou, jak zabránit lidem, kteří chtějí ženy připravit o jejich práva, je podle Bidena zvolit takový Kongres, který schválí zákon obnovující precedent vyplývající z případu Roeová versus Wade, což bylo soudní rozhodnutí, kterým Nejvyšší soud USA v roce 1973 legalizoval umělé přerušení těhotenství. Loni ho stejný soud zrušil a rozhodování o legálnosti potratů nechal na jednotlivých amerických státech.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.