Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval v pondělí list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.

Podnikatel už v zahraničí strávil více než rok. Na konci roku 2020 veřejně kritizoval čínské regulační úřady a pak téměř zmizel z veřejného života. V následujících letech regulační úřady zasáhly proti odvětvím, kde se Ma angažuje, od nemovitostí přes internetové platformy až po vzdělávání.

Jack Ma pevninskou Čínu opustil koncem roku 2021, následně se objevily jeho fotografie z Japonska, Austrálie či Thajska. Zakladatel Alibaby dříve patřil k nejvýraznějším čínským podnikatelům, později mu byla přičítána vina na tom, že spustil tažení státních regulačních úřadů proti odvětvím mimo kontrolu Pekingu.

Čínské úřady v posledních měsících tvrdí, že jejich regulační zásahy skončily a že hledají možnosti, jak soukromý sektor podpořit. Rozhodnutí Jacka Maa zůstat v zahraničí považují čínští podnikatelé za faktor, který podrývá důvěru. Minulý měsíc čínské podnikatelské prostředí znepokojilo zmizení jednoho z předních čínských bankéřů, miliardáře Pao Fana. To podnítilo obavy, že regulační zátahy neskončily.

Čínské úřady se snažily přesvědčit zakladatele Alibaby, aby se vrátil, a pomohl tak demonstrovat vládní podporu podnikatelské komunitě, tvrdí jeden ze zdrojů agentury Bloomberg. Ma se však podle zdrojů rozhodl zůstat v zahraničí. Uvedl, že se ze svých společností stáhl, aby se mohl věnovat výzkumu zemědělských technologií.

Ma se nedávno v rámci reorganizace vzdal kontroly nad čínským fintechovým gigantem Ant Group. Vedení firem Ant a Alibaba podnikatel řekl, aby se na jeho případný návrat do Číny nesoustředily. Naznačil, že by se na jejich řízení mohl podílet na dálku.

List South China Morning Post neuvedl, kdy se Ma do Číny vrátil. S odvoláním na obeznámené zdroje napsal, že navštívil školu, kterou založil ve městě Chang-čou, kde sídlí Alibaba a finančně technologická společnost Ant. Dodal, že se podnikatel do Číny vrátil po krátké zastávce v Hongkongu.

Společnost Alibaba věc zatím nekomentovala. Dotyčná škola na sociální síti WeChat zmínila podnikatelovu návštěvu a zveřejnila z ní fotografie a video. Ma ve škole mluvil mimo jiné o chatovacím robotu ChatGPT, technologii, která patrně změní podobu práce i vzdělávání. Uvedl také, že by se někdy rád vrátil k profesi učitele – sám totiž začínal jako učitel angličtiny.

„Vládní přístup nadále upřednostňuje stranické a státní instituce,“ konstatoval ekonom George Magnus. Soukromé firmy se mohou rozvíjet, dodal, „za předpokladu, že sledují a respektují cíle a filozofii (komunistické) strany.“

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.