Jeden z předních čínských bankéřů, miliardář Pao Fan, zmizel. Firma China Renaissance uvedla, že se jí již několik dní nedaří předsedu a výkonného ředitele společnosti kontaktovat. Oznámení firmy obnovilo obavy ohledně možného dalšího pronásledování vlivných osobností v oblasti finančnictví a moderních technologií čínskými úřady.

Instituci China Renaissance založil v roce 2005 Pao Fan jako finanční poradenskou společnost, nyní je hlavní náplní její činnosti investiční bankovnictví, správa investic a správa majetku. Akcie firmy se po zmizení Pao Fana propadly v jednu chvíli až o 50 procent, napsala agentura Reuters.

Podle společnosti „nic nenaznačuje, že by nedostupnost Pao Fana mohla souviset s podnikáním skupiny“. Jak dlouho je Pao pohřešován, firma neupřesnila.

Čínský finanční magazín Cchaj-sin (Caixin) s odkazem na své zdroje napsal, že zaměstnancům China Renaissance se nedaří Paa kontaktovat dva dny. Upozornil rovněž, že čínské úřady v září vzaly do vazby prezidenta firmy Cchung Lina v souvislosti s jeho předchozí prací pro státní banku ICBC.

Případ Pao Fana připomněl řadu vysokých představitelů čínských firem, včetně nejméně půltuctu miliardářů, kteří náhle bez vysvětlení na určitou dobu zmizeli poté, co se dostali do sporů s vládnoucí čínskou komunistickou stranou, uvedl server BBC News. Někteří z nich čelili podezření z korupce.

V roce 2015 například na několik dní zmizel šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International Kuo Kuang-čchang, známý jako „čínský Warren Buffett“. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.

V roce 2020 se na tři měsíce ztratil z očí veřejnosti asi nejznámější čínský podnikatel, zakladatel internetové společnosti Alibaba Group Jack Ma, a to poté, co ostře kritizoval čínský regulační systém.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.