Polsko předalo Ukrajině zbývajících deset ze 14 přislíbených tanků Leopard 2 německé výroby. Ukrajinští vojáci zároveň ukončili v Polsku výcvik v jejich ovládání. Polské televizi TVP Info to řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. První tanky Leopard na Ukrajinu z Polska podle dřívějšího ministrova vyjádření dorazily už v únoru.

Blaszczak zároveň připomněl, že v praporu, jehož součástí je 14 polských tanků, jsou také čtyři obrněné vozy z Kanady, osm tanků z Norska a šest ze Španělska. Doplnil, že v současnosti jedná se svojí španělskou kolegyní Margaritou Roblesovou a snaží se ji přesvědčit, aby Madrid Ukrajině dodal ještě čtyři další stroje.

Ukrajina západní spojence žádala o dodání moderních západních tanků od začátku ruské invaze. Německo nakonec letos v lednu po nátlaku spojenců povolilo reexport svých tanků Leopard na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů.

Polské a slovenské stíhačky

Polsko by souhlasilo se společným postupem se Slovenskem při předání přebytečných stíhaček MiG-29 Ukrajině, která čelí vojenské invazi Ruska. Na sociální síti to napsal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Bratislava už vyjádřila ochotu odevzdat nevyužívané MiG-29 Ukrajině, polský prezident Andrzej Duda dříve řekl, že před dodáním polských stíhaček by se na takovém postupu nejprve museli shodnout spojenci.

„Na jednání ministrů obrany členských států EU ve středu ve Švédsku mi potvrdil polský kolega, že jeho země by souhlasila se společným postupem Slovenska a Polska při odevzdání přebytečných MiG-29 obou zemí Ukrajině. Myslím, že je čas na rozhodnutí,“ uvedl Naď.

Polský prezident Duda ve středu televizi CNN při návštěvě Spojených arabských emirátů řekl, že Polsko je připraveno poskytnout Ukrajině své stíhačky MiG-29. Doplnil, že dodání by se mohlo realizovat v rámci mezinárodní koalice, aniž by to blíže specifikoval. Ve čtvrtek šéf polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot řekl, že počet stíhaček by byl menší než 14 tanků Leopard 2, které Polsko slíbilo Ukrajině. „Určitě to nebude odpovídat počtu Leopardů a určitě to bude v rámci širší mezinárodní koalice,“ řekl dnes Szrot.

Slovensko loni předčasně přestalo používat 11 MiGů a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Polsko podle dostupných informací disponuje několika desítkami MiGů. Ukrajina má zkušenosti s provozem těchto stíhaček sovětské konstrukce.

Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří vystupují proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, opakovaně tvrdili, že dosluhující slovenská vláda po svém prosincovém pádu nemá pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Podle Fica tato záležitost patří k zásadním otázkám zahraniční politiky země, o kterých kabinet premiéra Hegera dle ústavy jednat už nemůže. Fico také řekl, že jeho strana ve sněmovně nepodpoří případný návrh na změnu ústavy v této věci.

Předseda nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič novinářům řekl, že jeho strana navrhne doplnění ústavy tak, aby v záležitosti předání MiGů nakonec rozhodovala prezidentka Zuzana Čaputová coby hlavní velitelka ozbrojených sil. Ze stávajícího textu ústavy vyplývá, že po vyslovení nedůvěry vládě sněmovnou nemůže například o zásadních otázkách zahraniční či vnitřní politiky rozhodovat nikdo. Předčasné volby v zemi budou na konci září.

Podle Nadě na Ukrajině umírají lidé, lze jim pomoci a na slovenské politikaření není prostor.