Na okraji Mnichova, kde se v těchto dnech koná bezpečnostní konference, jíž se účastní špičky západní politiky, stojí jediná továrna, která nyní v EU vyrábí tanky. Firma KMW nyní vyrábí zhruba padesát Leopardů 2 ročně na základě objednávek z roku 2020 – a k tomu opravuje a modernizuje starší stroje. Šéf firmy Ralf Ketzel před začátkem konference řekl, že nevidí průmyslové překážky, které by bránily zásadnímu nárůstu výroby. „Ptáme se subdodavatelů, jaké tempo je možné. Zatím nám nikdo nedal signál, že to vůbec nepůjde. Ale potřebujeme k tomu jasný politický konsenzus,“ řekl Ketzel agentuře DPA.

Jinými slovy: rok po začátku ruské agrese vůči Ukrajině německý průmysl pořád čeká na to, až si politici tanky, samohybné houfnice, radary, rakety nebo munici začnou doopravdy objednávat. Rozjezd obranného průmyslu – jak na pomoc Ukrajině, tak na doplnění a rozšíření zásob členských zemí Severoatlantické aliance – je jedním z hlavních témat Mnichovské bezpečnostní konference, kde se potkávají právě politici, vojáci a zástupci průmyslu – tedy slovutný vojensko-průmyslový komplex Německa a velké části Evropy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.