Ukrajinští obránci města Bachmut na východě Ukrajiny zaujali nové obranné pozice ve snaze odolat desítkám ruských útoků v oblasti, informuje v pátek agentura Reuters. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova napsal, že ruské ztráty v okolí Bachmutu jsou až sedmkrát vyšší než ukrajinské, informaci však nelze nezávisle ověřit.

Reuters s odvoláním na ukrajinské vojenské zdroje píše, že ruské jednotky za posledních 24 hodin provedly téměř dvě stovky útoků v pěti klíčových oblastech frontové linie u Bachmutu, o jehož dobytí usilují od začátku srpna. Útoky doprovází silná dělostřelecká palba, která za poslední den zasáhla i obec Časiv Jar západně od Bachmutu a několik dalších vesnic. Na jihu země v Chersonské a Záporožské oblasti ruská armáda ostřelovala kolem 40 obcí.

Nová ukrajinská obrana u Bachmutu podle Volodymyra Nazarenka, důstojníka ukrajinské národní gardy, sestává ze zákopů v okolních městech a vesnicích situovaných 20 až 40 metrů od sebe. „Potřebujeme co nejvíc munice. Na počtu nepřátelských vojáků nezáleží, záleží na technologiích,“ řekl Nazarenko.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné svodce situace na ukrajinském bojišti uvedl, že ruské síly nejspíše utlumily snahy o obklíčení Bachmutu a místo toho soustředí tlak na ukrajinské obránce, aby se z města stáhli sami. Hlavní směr útoků je nyní veden severozápadně od města, zřejmě s cílem donutit Ukrajince k ústupu po prakticky poslední volné přístupové silnici T0504 směrem na západ. Podobnou taktiku uplatnili Rusové také při loňském dobývání Severodoněcku a Lysyčansku, připomíná ISW.

Jevgenij Prigožin - šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - v dnešním videu zveřejněném na telegramu uvedl, že Bachmut je "prakticky obklíčen" a že ukrajinským obráncům zbývá pouze jedna úniková cesta. Vyzval také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vojáky z Bachmutu stáhl. Snímek dále ukazuje tři údajné ukrajinské zajatce - staršího muže a dva mladíky, kteří žádají o propuštění domů.

Bachmut má spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam ve válce na Ukrajině. Konflikt, který trvá již déle než rok, bude dnes mimo jiné ústředním tématem návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Bílém domě. Spojené státy podle médií oznámí další balík vojenské pomoci pro ukrajinskou armádu v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Ten bude obsahovat především zvláštně upravenou munici GMLRS do raketových systémů HIMARS, munici pro bojová vozidla Bradley nebo pontonové mosty.

USA: Nejsme ve válce s Ruskem

Spojené státy Ukrajině neposkytují zpravodajské informace o cílech útoků uvnitř Ruska. Prohlásil to v pátek podle agentury Reuters Pentagon, který obvinění ze strany Moskvy označil za nesmysl.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden varoval Západ kvůli válce na Ukrajině a oznámil pozastavení ruské účasti na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Důvodem je podle Kremlu údajné přímé zapojení Západu do pokusů útočit na strategické letecké základny přímo v Rusku.

„Nemám žádné informace o tom, zda Ukrajinci provedli tento typ operací, nebo ne, to bych se vám o nich zmínil,“ řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva obrany Pat Ryder.

„Mohu rozhodně říci, že představa, že USA poskytují zpravodajské nebo jiné informace Ukrajincům, aby mohli cílit na místa uvnitř Ruska, je nesmyslná. Nejsme ve válce s Ruskem, ani neusilujeme o válku s Ruskem,“ řekl Ryder.

Kyjev se k nejrůznějším incidentům a zásahům strategických a vojenských cílů v Rusku nevyjadřuje, jakkoli lze v mnoha případech předpokládat, že za nimi stojí ukrajinské síly.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.