Tanky Leopard 2, které Polsko slíbilo dodat Ukrajině, už v této zemi jsou, řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na zasedání národní bezpečnostní rady. Píše to agentura Reuters. Do země, která přesně rok čelí ruské agresi, v pátek přijel polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Premiér tu nemůže být, jel do Kyjeva předat tanky Leopard, jde o jejich první skupinu,“ řekl prezident Andrzej Duda při zahájení schůzky bezpečnostních špiček polského státu.

„Jako první evropská země dodáváme první čtyři polské tanky Leopard 2 A4. Brzy předáme i další,“ oznámil v ukrajinské metropoli Morawiecki podle webu Onet. Zelenskyj převzetí prvních strojů z Polska na společné tiskové konferenci s Morawieckým potvrdil a polskému premiérovi poděkoval.

„Polsko a Evropa stojí na vaší straně. Rozhodně vás neopustíme, budeme Ukrajinu podporovat až do úplného vítězství nad Ruskem,“ uvedl dále Morawiecki podle agentury Reuters.

Polsko už dříve oznámilo, že Ukrajině dodá 14 tanků německé výroby Leopard 2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů.

Německo v lednu po nátlaku spojenců slíbilo, že Ukrajině dodá tanky Leopard 2, a povolilo, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země. Ve čtvrtek při jednání se Zelenským dodávku až deseti těchto vozidel přislíbil španělský premiér Pedro Sánchez.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.