Americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev, informovaly světové agentury i ukrajinská média, která rovněž zveřejnila záběry, na nichž je vidět šéf Bílého domu v ukrajinské metropoli. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že se svým americkým protějškem v Kyjevě jednali o zbraních dlouhého doletu. Prezident Spojených států sdělil, že Ukrajina dostane nový balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun), píše Reuters. Biden celkem v Kyjevě strávil pět hodin.

Americký prezident se do ukrajinské metropole vydal na předem neohlášenou návštěvu několik dní před prvním výročím ruské invaze, kterou Moskva zahájila loni 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Biden tak vyjádřil solidaritu napadené zemi, poznamenaly agentury Reuters a AP. Jeho cesta do Kyjeva předcházela plánované návštěvě Polska.

Oba prezidenti se setkali krátce po Bidenově příjezdu, píše Reuters. Podle amerického deníku The New York Times přicestoval Biden vlakem od polské hranice.

Biden mimo jiné prohlásil, že Washington bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude zapotřebí. Další americkou vojenskou pomoc napadené zemi v hodnotě 500 milionů dolarů Washington oficiálně oznámí v úterý.

Zelenskyj uvedl, že s Bidenem hovořili o „zbraních dlouhého doletu a o zbraních, které mohou být Ukrajině ještě dodány, i když dříve dodány nebyly“. Neupřesnil však žádné nové závazky, píše AP. Podle ní má nová pomoc obsahovat munici pro houfnice, protitankové střely nebo radary pro sledování vzdušného prostoru, ale zřejmě v ní nejsou nové moderní zbraně.

„Vaše návštěva je mimořádně důležitým projevem podpory všem Ukrajincům,“ uvedl Zelenskyj na Telegramu, kde rovněž zveřejnil snímek s Bidenem.

Videa, která z jeho návštěvy zveřejnila některá média, provázejí zvuky sirén varujících před rizikem ruského vzdušného úderu, které v pondělí dopoledne ukrajinské úřady vyhlásily pro celou zemi. Zatím nejsou žádné informace o ruských vzdušných úderech, píše Reuters.

Biden byl spatřen poblíž chrámu svatého Michala, americký prezident uctil památku padlých obránců Ukrajiny za zvuků leteckého poplachu, popsal web Ukrajinska pravda. Podle AP Zelenskyj s Bidenem položili věnec a drželi chvíli ticha u pamětní zdi, která připomíná památku ukrajinských vojáků padlých od roku 2014, kdy vypuklo Moskvou podporované povstání separatistů na východě Ukrajiny.

Americký prezident Ukrajinu navštívil v den, kdy si tato země připomíná smrt více než stovky lidí – dnes známých jako „nebeská setnina“, kteří zahynuli při protivládních protestech, jež v roce 2014 vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Biden navštívil Ukrajinu rovněž v klíčovém okamžiku války, kdy se Bílý dům snaží udržet jednotu spojenců v jejich podpoře Ukrajiny, zatímco se očekává zintenzivnění bojů a obě strany se připravují na jarní ofenzivy, píše AP. Zelenskyj naléhá na spojence, aby urychlili dodávky přislíbených zbraňových systémů, a vyzývá Západ, aby Ukrajině dodal stíhací letouny – což Biden doposud odmítal.

Biden podle agentury AP připomněl obavy, které panovaly před rokem – a sice, že ruské invazní síly by mohly rychle obsadit ukrajinské hlavní město. „O rok později Kyjev drží. A Ukrajina drží. Demokracie drží. Američané jsou s vámi a je s vámi i svět,“ řekl šéf Bílého domu. Biden ocenil odvahu Ukrajiny a připomněl, že v době, kdy byl viceprezidentem, navštívil Kyjev šestkrát. „Věděl jsem, že se vrátím,“ řekl.

Do poslední chvíle v tajnosti

Bidenova návštěva se do poslední chvíle držela v tajnosti, uvádí stanice CNN. Biden odletěl prezidentským speciálem Air Force One z Andrewsovy základny pod rouškou tmy v neděli ve čtvrt na pět ráno místního času. Dva novináři, kteří s ním letěli, nemohli mít s sebou žádná zařízení. Bílý dům dokonce zveřejnil na pondělek harmonogram, podle něhož měl být prezident ve Washingtonu, povšiml si deník The New York Times.

Ve veřejném harmonogramu Bidenových aktivit návštěva Kyjeva nefigurovala a představitelé Bílého domu minulý týden několikrát zdůraznili, že cesta hlavy státu na Ukrajinu se neplánuje. Naposledy se ale americký prezident ukázal na veřejnosti v sobotu večer, kdy šel ve Washingtonu na večeři se svojí ženou Jill.

Bílý dům pak podle deníku The New York Times v neděli večer zveřejnil Bidenův pondělní harmonogram, podle něhož měl být prezident v pondělí ještě ve Washingtonu a až večer se vydat do Varšavy, kde se podle dřívějších zpráv médií měl setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V době, kdy Bílý dům harmonogram zveřejnil, byl jeho šéf ale už ve Varšavě. Odtud se vlakem vydal do Kyjeva.

Bidenova cesta na Ukrajinu byla tolik přísně utajovaná z bezpečnostních důvodů. Současná návštěva na Ukrajině je nezvyklá v tom, že se americký prezident vydává do válečné zóny, nad níž nemají USA žádnou kontrolu. Tím se podle CNN liší od předchozích cest amerických prezidentů do Iráku či do Afghánistánu.

Zelenskyj pozval Bidena na Ukrajinu přibližně před rokem, když se u ukrajinských hranic shromažďovaly ruské síly. Po ruském vpádu na Ukrajinu američtí představitelé prezidentovu návštěvu Ukrajiny ale opakovaně vyloučili.

Biden v minulosti Ukrajinu už několikrát navštívil, od doby, kdy zastává úřad prezidenta Spojených států, je to ale poprvé. Naposledy byl v Kyjevě jako americký viceprezident v roce 2017.

Při jeho současné cestě ho doprovází bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, zástupkyně personálního šéfa Bílého domu Jen O’Malleyová Dillonová a Bidenova osobní asistentka Annie Tomasiniová.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist