V České republice se budou vyrábět systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu. Stovku upravených terénních vozidel Toyota osazených dvojicí rychlopalných kulometů, které mohou zasahovat například proti dronům, zaplatí Nizozemsko. U českých firem koupí i potřebnou munici, řekl ČTK ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka. Obchod zprostředkovalo české ministerstvo obrany právě prostřednictvím jím zřízené agentury AMOS. O výrobě protiletecké zbraně pro Ukrajinu informoval po úterním jednání států, které vojensky podporují Ukrajinu, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Projekt vychází ze stejných principů jako už dříve oznámená modernizace 90 tanků T-72. Jejich opravu společně platí Spojené státy a Nizozemsko, vše koordinuje české ministerstvo obrany. Modernizaci a dodávku tanků zajišťuje česká společnost.

Nizozemsko se podle Vytečky přesvědčilo, že Česká republika je pro pomoc Ukrajině vhodným partnerem díky agilnímu obrannému průmyslu i fungující vládní podpoře. Zároveň vyzdvihl vysokou úroveň a kvalitu spolupráce s touto západoevropskou zemí.

Projekt pořizovaných systémů protivzdušné obrany reaguje na ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a na ukrajinskou snahu se jim bránit. Vytečka poznamenal, že západní země napadené Ukrajině dodávají velmi sofistikované protiletecké systémy. Střely, které jsou pro ně využívané, jsou ale při nasazení například proti levným dronům íránské výroby Šáhid mnohonásobně dražší.

Česko proto po konzultacích s Ukrajinou a českým zbrojním průmyslem nabídlo Nizozemsku účast na projektu terénních vozidel osazených těžkými kulomety. Ty dokážou efektivně podobné stroje zastavit, využívají k tomu běžně dostupnou a levnou munici.

Na stejná zařízení se už Češi složili v kampani Dárek pro Putina. Na 15 systémů protivzdušné obrany nazvané Viktor organizátoři vybrali 90 milionů korun. Systém je podle webu Dárek pro Putina schopen účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Na terénních vozidlech Toyota je umístěna dvojice rychlopalných kulometů ráže 14,5 milimetru, které mohou sloužit pro ničení vzdušných nebo v případě potřeby i pozemních cílů. Zasahovat mohou proti středním a velkým dronům, ale také proti letadlům a vrtulníkům, které operují v malých výškách. Účinný dostřel je až dva kilometry.

Zbraň je vybavena i nočním zaměřovačem. Podle Vytečky to Ukrajinci velmi oceňují, protože Rusko začalo drony, které je možné celkem snadno ve dne sestřelit, nasazovat zejména v noci.

Podle Vytečky byl už kontrakt s českou firmou podepsán. Podrobnosti o pomoci Ukrajině ministerstvo i zbrojní firmy z bezpečnostních důvodů nezveřejňují.

Američané pošlou Česku miliardy na modernizaci armády

Spojené státy v rámci zahraniční vojenské spolupráce poskytnou České republice dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy korun) na modernizaci armády jako částečnou kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině napadené Ruskem. Balík finanční pomoci ve čtvrtek na setkání s novináři ohlásil americký velvyslanec v Praze Bijan Sabet. USA Česko obdobně podpořily už loni na podzim, tehdy přislíbily 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

„Finance jsou určené k vybudování kapacit našich českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska a k náhradě vojenských kapacit, které Česká republika poskytla nebo poskytne Ukrajině,“ uvedl Sabet.

Sabet v České republice pobývá od posledního lednového dne. Své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi předal ve středu. Ve čtvrtek také uvedl, že se ještě tento týden setká s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti), v plánu má i schůzky s dalšími politiky, diplomaty i představiteli občanské společnosti. První z nich ho čeká již ve čtvrtek večer.

Bezpečnost a obrana demokracie budou podle Sabeta patřit k jeho prioritám při výkonu funkce. Poděkoval přítomným novinářům za jejich přínos k prohlubování těchto hodnot.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 však oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d‘affaires Christy Agorová. Sabet ve čtvrtek zdůraznil, že je mu ctí zastupovat v Praze právě Bidena.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist