Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je „objektivně těžká“, řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obrana Bachmutu byla hlavním tématem pondělního zasedání armádního velení.

„Nepřítel částečně obsadil město: průmyslovou zónu a čtvrť soukromých domů až po řeku. Skutečně se mu daří prorážet na nevelkých úsecích fronty a přibližovat se k našim pozicím. Město je nyní ustavičně a systematicky ostřelováno z minometů,“ řekl Denys Jaroslavskyj.

Rusové podle tohoto důstojníka mohou také ostřelovat dvě hlavní cesty spojující město s ukrajinským týlem a snaží se jej definitivně odříznout od zásobování. Na Bachmut už neútočí žoldnéři z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, ale jednotky pravidelné ruské armády, které jsou podle Jaroslavského dobře vycvičeny a počínají si naprosto profesionálně – „úplně jako my“. Je třeba přiznat, že nepřítel se poučil z dřívějších chyb a boje v Bachmutu „nejsou žádná procházka“, připustil ukrajinský důstojník.

Říčka Bachmutka dělí Bachmut na dvě nestejně veliké části. Východní část sestává hlavně ze soukromých domů, ale na severu přiléhá průmyslová zóna. V těchto místech se bojuje již několik měsíců, připomněla stanice BBC a dodala, že západní část města je výrazně větší a také se tam nalézá jeho centrum. Z důstojníkových slov podle BBC vyplývá, že Rusové obsadili více než třetinu města.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství uvedl, že Bachmut byl ústředním tématem jeho pondělní schůzky s armádním velením. Obrana proti ruským pokusům proražení linií na tomto úseku fronty podle něj bude pokračovat. „Děkuji každému vojákovi, který projevil odhodlání vzdorovat,“ řekl. Zmínil také, že se jednalo o zásobování frontových jednotek municí.

Zelenskyj dále oznámil, že několik příhraničních a frontových oblastí získá v nadcházející době nové vedení, které bude mít vojenské zkušenosti. Neupřesnil, o které oblasti půjde, nedávno však Zelenskyj odvolal šéfy Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti.

Televizi Nastojaščeje Vremja vysílající v ruštině s redakcí v Praze založily americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Televize je financována americkým Kongresem.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.