Ukrajinské armádě se v posledních 24 hodinách podařilo odrazit útoky ruských sil v Doněcké a Luhanské oblasti. Uvedl to v sobotu generální štáb ukrajinské armády. Podle Kyjeva se stále bojuje o Vuhledar, který se snaží dobýt ruská armáda. Tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Při ruském úderu na obytnou čtvrť ve městě Kosťantynivka v Doněcké oblasti byli zabiti tři lidé, informoval oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko. Podle ukrajinských představitelů se ruská armáda chystá na ofenzívu 24. února, k prvnímu výročí začátku konfliktu, píše AFP.

Ukrajinský generální štáb v hlášení uvádí, že se ukrajinským vojákům podařilo odrazit 13 útoků v Doněcké a Luhanské oblasti. Ruská armáda se snaží postupovat směrem na město Bachmut.

Ruský úder na východoukrajinskou Kosťantynivku si vyžádal tři mrtvé a 14 zraněných. Podle doněckého gubernátora Kyrylenka útok mimo jiné poničil čtyři bytové domy a jeden hotel. Záchranáři se kromě pomoci lidem snažili "pečlivě zdokumentovat další zločin ruských okupantů" na Ukrajině, napsal gubernátor na telegramu.

Nádvoří obytného komplexu bylo podle agentury Reuters poseto kusy pokrouceného kovu a ohořelými předměty z domácností. Zničen byl také nejméně jeden automobil a bylo vidět skvrny od krve.

Kyrylenko předtím řekl, že v předchozích 24 hodinách byli v regionu při ruských úderech zabiti nejméně čtyři lidé a sedm osob bylo zraněno.

Podle Kyjeva se stále bojuje u Vuhledaru, kam se podle dřívějších vyjádření proruských separatistů ruská armáda už dostala. "Nepřítel se snaží dosáhnout úspěchu v tomto sektoru, ale není toho schopen kvůli úsilí ukrajinských obranných sil," prohlásil v pátek večer mluvčí ukrajinské armády, podle kterého okupanti "přehání" své úspěchy na bojišti a pro vysoké ztráty musí ustupovat.

Představitelé proruské správy okupované Doněcké oblasti v pátek uváděli, že ruská armáda Vuhledar téměř dobyla, připomíná server The Kyiv Indenpendent. Město leží v jihozápadní části Doněcké oblasti, mezi Doněckem a Mariupolem, a před ruským únorovým vpádem na Ukrajinu měl asi 14.000 obyvatel.

Ukrajinští představitelé očekávají, že ruská armáda připravuje novou větší ofenzívu na 24. února, k prvnímu výročí začátku války. Médiím to řekl tajemník bezpečnostní rady Oleksij Danilov. "Chystají nyní maximální aktivaci (vojenských sil)," řekl Danilov, podle kterého tento úmysl ruské armády "není žádným tajemstvím".