Ruské jednotky zesílily útoky na města Bachmut a Vuhledar v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, uvedla ve středu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Tuhé boje podle Maljarové pokračují a Rusové nasazují do útoků velké množství vojáků a bojové techniky ve snaze prorazit skrz ukrajinskou obranu, za což ruské jednotky platí vysokými ztrátami.

„Proti jejich (ruské) převaze v množství vojáků a výzbroji stojí na Donbasu naše převaha v profesionalitě vojenského velení a hrdinství vojáků,“ napsala Maljarová na sociální síti Telegram.

Ukrajinský generální štáb přislíbil, že ukrajinští vojáci se nestáhnou z Bachmutu, dokud tam budou mít možnost vést obranu.

„Situace v Bachmutu je pod kontrolou, daří se klást odpor ruským okupantům. Úkolem všech obránců je bojovat za ukrajinské území, a proto by bylo zvláštní z Bachmutu se stáhnout. Vojáci odtud neodcházejí,“ řekl mluvčí generálního štábu podle serveru RBK-Ukrajina.

Ukrajinské velení dnes potvrdilo stažení ukrajinských sil z blízkého města Soledar, které Rusové za těžkých bojů prakticky srovnali se zemí. V Bachmutu ale podle mluvčího ještě stojí sklepy, a tak vojáci mají možnost klást odpor a hájit tuto část ukrajinského území.

Chceme i letadla a rakety

Klíčová je teď rychlost dodávek západních tanků Ukrajině a jejich množství, zdůraznil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním projevu, ve kterém reagoval na oznámení, že USA a Německo poskytnou Ukrajině tanky Abrams a Leopard. Po tancích by podle Zelenského měly následovat dodávky raket dalekého doletu a letadel.

„Musíme vytvořit takovou tankovou pěst svobody, že po jejích ranách se už tyranie nepostaví na nohy. Můžeme to dokázat, společně,“ uvedl Zelenskyj.

Středu označil za den mimořádně příznivých novinek pro Ukrajinu v podobě vytvoření „tankové koalice“ států ochotných dodat Ukrajině moderní západní tanky. Zelenskyj zdůraznil, že „svoboda sílí“ a že jde o „historický úspěch“ vůdců západního světa. Klíčová ale teď bude rychlost a množství dodávek tanků na Ukrajinu, jakož i to, jak rychle zvládnou výcvik ukrajinští tankisté.

Ukrajina by mohla získat okolo stovky tanků Leopard německé výroby, sečetla agentura Unian a připomněla, že jako první ze spojenců Británie přislíbila 14 tanků Challenger 2. Kromě toho americký prezident Joe Biden oficiálně přislíbil Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, které ale mají být dodány během několika měsíců.

Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda také vytyčil další úkoly v podobě získání raket dalekého doletu a dodávek západních letadel. „Je to sen. Je to úkol. Důležitý úkol pro nás všechny,“ řekl. „Čím více podpory od světa dostanou naši hrdinové na frontě, tím dříve skončí ruská agrese a tím spolehlivější budou po válce záruky bezpečnosti pro Ukrajinu a všechny partnery,“ dodal.