Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret umožňující velkým firmám ignorovat názor spoluvlastníků, odstraněných od řízení, ze zemí označovaných za znepřátelené. Takzvaný speciální režim ohledně přijímání podnikových rozhodnutí má platit do konce letošního roku, napsal v úterý na svém webu list Kommersant.
Agentura Interfax odhadla, že možnost ignorovat hlasy akcionářů ze znepřátelených zemí by mohlo dostat 15 klíčových ruských firem z odvětví energetiky, strojírenství a obchodu. Tento režim rozhodování má podle dekretu platit ve velkých ruských firmách a v akciových společnostech, pokud plní následující kritéria:
- jiné země či mezinárodní organizace proti jejich ruským vlastníkům či beneficientům zavedly sankce;
- ve firmě mají vlastnický podíl občané ze znepřátelených zemí, ale tento podíl v základním kapitálu nepřesahuje 50 procent;
- obrat společnosti za rok předcházející prezidentově výnosu byl vyšší než 100 miliard rublů (asi 32 miliard korun).
Proč tak málo Rusů protestuje proti Putinovi a zločinům své armády na Ukrajině? Protože jsou stejní jako my
V takovém případě se na hlasy spolumajitelů firmy ze znepřátelených zemí a jimi navržených kandidátů nebude brát zřetel při určení usnášeníschopnosti a výsledků hlasování, pokud se takto rozhodnou další spolumajitelé společnosti, dodal Kommersant.
Rusko zavedlo seznam znepřátelených zemí v roce 2021, nejprve na něj zařadilo Českou republiku a Spojené státy. V současné době jsou na seznamu desítky zemí, které po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zavedly proti Moskvě sankce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist