Bývalý papež Benedikt XVI. zemřel, oznámil Vatikán. „Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel v sobotu v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Další informace budou poskytnuty co nejdříve,“ uvedl vatikánský mluvčí v prohlášení.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy se úřadu vzdal kvůli zhoršujícímu se zdraví. Je tak zhruba za 600 let jediným, kdo dobrovolně úřad opustil.

Bavorský rodák do čela katolické církve nastoupil po smrti papeže Jana Pavla II., jako Benediktova nástupce zvolilo konkláve 13. března 2013 Argentince Jorga Maria Bergoglia, který si následně vybral jméno František. Ten po vánočních svátcích věřící vyzval, aby se za Benedikta modlili, protože se jeho zdraví zhoršovalo. 

Po své rezignaci žil emeritní papež ve Vatikánu, kde se věnoval modlitbám a meditaci. Zdravotní stav emeritního papeže se v posledních dnech zhoršoval. Benedikt však odmítal převoz do nemocnice, několik zdravotníků o něj pečovalo v bývalém vatikánském klášteře Mater Ecclesiae.

 

Vatikán po úmrtí oznámil, že rakev s tělem papeže bude od pondělka vystavena ve Svatopetrské bazilice. Podle agentury AFP se očekává, že pohřeb 265. papeže povede jeho nástupce František. Ve dvoutisícileté historii katolické církve by šlo o bezprecedentní událost, které se pravděpodobně zúčastní desítky tisíc lidí včetně hlav států.

Vzhledem k tomu, že Benedikt XVI. byl emeritním papežem a z funkce odstoupil, není přesně jasné, co se bude dít nyní. Vatikán disponuje detailně propracovanými pravidly, která se týkají úkonů po smrti úřadujícího papeže, nikoli emeritního.

Po Benediktově úmrtí tak přijdou na řadu protokolární pravidla, která mohou být návodem i v případě dalších papežů, kteří se v budoucnu rozhodnou z čela církve odejít namísto toho, aby úřad zastávali až do smrti.

K významnému teologovi Benediktovi vzhlíželi v řadách katolické církve především konzervativci. Někteří krajní tradicionalisté dokonce odmítali uznat Františka za jeho legitimního nástupce, připomněla agentura Reuters.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.