Zdraví emeritního papeže Benedikta se podle Vatikánu náhle zhoršilo. Jeho stav je pod kontrolou a má neustálou lékařskou péči, informovaly zdroje Vatikánu, které citovala agentura Reuters.

Papež František navštívil svého churavějícího předchůdce ve středu dopoledne ihned poté, co na závěr generální audience vyzval k modlitbám za nyní pětadevadesátiletého duchovního, který byl jako Benedikt XVI. hlavou katolické církve v letech 2005 až 2013.

„Rád bych vás všechny požádal o speciální modlitbu za emeritního papeže Benedikta, který v tichosti podporuje církev. Pamatujme na něj. Je velmi nemocný a prosíme Pána, aby ho utěšoval a podporoval v tomto svědectví lásky k církvi až do konce,“ řekl František v italštině.

Emeritní papež Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, se v roce 2013 stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval. Od té doby žije ve Vatikánu, kde po odchodu z papežského stolce zasvětil život modlitbám a meditaci.

Ještě před několika týdny ti, kdo měli příležitost Benedikta vidět, říkali, že jeho tělo je velmi křehké, ale mysl zůstává bystrá, uvedla agentura Reuters. Jedna z posledních zveřejněných fotografií bývalého papeže byla pořízena 1. prosince, když se sešel s vítězi teologické ceny, která je podle něj pojmenována. Po celou dobu seděl a vypadal nesmírně slabý.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.