Ukrajinská tajná služba SBU v pátek informovala o dalších prohlídkách klášterů a chrámů ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu ve třech oblastech země – Žytomyrské, Rivnenské a Zakarpatské. Ukrajinská bezpečnostní rada mezitím pověřila vládu, aby vypracovala návrhy zákonů, které zakážou církvím napojeným na Rusko působení na území Ukrajiny. Učinila tak po sérii policejních razií v náboženských objektech, které by podle Kyjeva mohly přijímat instrukce z Moskvy, napsala agentura Reuters.

Bezpečnostní rada rovněž nařídila vyšetřování kvůli podezření z „podvratné činnosti ruských zvláštních služeb v náboženském prostředí Ukrajiny“ a vyzvala k uvalení sankcí na blíže neupřesněné osoby. SBU nyní také informovala, že jednoho z bývalých představených církve podezírá ze spolupráce s hlavou ruské pravoslavné církve na „promoskevské informační kampani“.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi, píše Reuters.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádní aktéři závislí na agresorském státu neměli možnost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ řekl k situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtečním nočním videoposelství.

Zároveň podle Reuters sdělil, že úřady prověří, zda tato církev měla právo působit v jednom z nejposvátnějších míst Ukrajiny – v komplexu Kyjevskopečerské lávry, který SBU prohledala už 22. listopadu. Tajná služba poté sdělila, že při prohlídce slavného kláštera narazila na podezřelé občany Ruska, ruskou propagandistickou literaturu a obnosy peněz v různých měnách.

Mluvčí církve metropolita Kliment v pátek Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony. „Ukrajinský stát proto nemá žádný právní důvod, aby vyvíjel nátlak na naše věřící nebo je potlačoval,“ dodal.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Mezi ukrajinskou pravoslavnou církví moskevského patriarchátu a nezávislou ukrajinskou pravoslavnou církví panuje tvrdá konkurence, upozornila agentura Reuters. Podle červencového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu se k církvi dříve napojené na Moskvu nyní hlásí pouze čtyři procenta Ukrajinců.

Kyjevskopečerská lávra, kde proběhla razie už minulý týden.
Kyjevskopečerská lávra, kde proběhla razie už minulý týden.
Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).