Nadcházející zimní počasí boje na Ukrajině nezastaví, domnívají se analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Možný pomalejší postup podle nich v následujících měsících způsobí spíš problémy v logistice nebo obranné postavení ruských invazních jednotek než špatné počasí, jak uvádí někteří západní činitelé.

Představitelé Spojených států a dalších západních zemí doufají, že „očekávané zimní zpomalení bojů bude příležitostí pro obnovení diplomatických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uvedl tento týden server NBC News. Vyjádřil se tak například náměstek amerického ministerstva obrany Colin Kahl, podle kterého rozsáhlé ofenzivy na obou stranách zkomplikuje příchod zimy, kdy se intenzita bojů sníží.

"Pokud se boje tuto zimu zastaví, bude to kvůli logistickým výzvám a vyvrcholení několika kampaní obou stran," píše v hodnocení ISW a připomíná, že ruské kampaně za účelem dobytí Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti dosáhly vrcholu už před několika měsíci, ačkoliv Moskva opakovaně trvá na zahájení dalších a dalších útoků. "Ruské síly jsou na na většině fronty v obranné pozici," dodávají analytici.

Vojenský postup může zpomalit nebo zastavit podzimní a jarní bahno nebo špatné či nedostatečné zimní vybavení, uvádí ISW. Některé vojenské vybavení může vyžadovat uzpůsobení pro chladnější počasí a postup může kvůli logistickým potížím zpomalit nedostatek vybavení a munice.

Větší komplikace zima přinese hůře vybaveným ruským silám na Ukrajině. Naopak dobře zásobované ukrajinské jednotky podle všeho své protiofenzivy nezastaví, ale naopak využijí zmrzlého terénu a budou se přesouvat rychleji než na podzim.

Rusko letos 24. února zaútočilo na Ukrajinu a s jarním táním se rovněž potýkalo s problémy, které pro jejich těžkou techniku představovaly rozbahněné cesty a terén. Ukrajina od léta zahájila protiofenzivy na severovýchodě a jihu země, kde zatím úspěšně dobyla část území dříve okupovaného Ruskem.

Zřícený most u Chersonu

V jihoukrajinské Chersonské oblasti se zřítil strategicky významný Antonivskyj most přes řeku Dněpr. S odvoláním na svědky o tom informovala ukrajinská veřejnoprávní stanice, která na telegramu zveřejnila fotografii mostu s propadlou vozovkou. Stavbu už dříve poničilo ukrajinské ostřelování, kterým se jednotky Kyjeva snažily zkomplikovat zásobování ruských sil na pravém, západním břehu Dněpru. Není jasné, co kolaps způsobilo, Rusko v oblasti ustupuje před ukrajinskou armádou.

Ani ruské, ani ukrajinské úřady se ke zřícení mostu oficiálně nevyjádřily, napsal ruskojazyčný server BBC. Pouze představitel ruské okupační správy Chersonské oblasti Sergej Jelisejev uvedl, že "Antonivskyj most nebyl vyhozen do povětří, je stále ve stejném stavu".

Zřícení několika mostních oblouků na sociálních sítích ukazuje i fotografie, kterou zveřejnil chersonský novinář Konsťantyn Ryženko, a video pořízené zaměstnancem listu Komsomolskaja pravda Alexandrem Kocem. Propadlou silnici natočil přímo na mostě, podle BBC z levého, východního břehu Dněpru.

"Pravděpodobně ho vyhodili do povětří při stahování ruských sil z pravého na levý břeh," říká ve videu Koc. Tuto informaci ale nelze nezávisle ověřit.

Zprávy o explozích v okolí Antonivského mostu se objevily už ve čtvrtek večer. Ruské ministerstvo obrany předtím oznámilo, že se jeho síly začaly stahovat z pravého břehu Dněpru. Antonivskyj most pro Rusy představoval důležitou zásobovací trasu a umožňoval jim přístup na okupované území severní části Chersonské oblast. Od léta ho ale několikrát zasáhly ukrajinské síly a ruská vojska i místní obyvatelé byli odkázáni na přívozy.

V centru Ruskem okupovaného Chersonu se objevila ukrajinská vlajka. Vyvěsili ji příslušníci hnutí odporu, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na snímek, který zveřejnil místní novinář Konsťantyn Ryženko.

"Hnutí odporu pozdravuje. Sláva Ukrajině. Snímek z nynější chvíle," uvedl žurnalista. Ze snímku je patrné, že stožár na samotné budově oblastní správy zůstává prázdný, ruská vlajka z něj byla stažena před týdnem, upozornila ruská redakce BBC.

RBK-Ukrajina připomněl, že ukrajinská protiofenzíva na jihu země postupuje a generální štáb dnes ráno ohlásil osvobození dalších obcí, ale ukrajinské jednotky ještě nedosáhly samotného Chersonu. Ačkoliv ruské velení ohlásilo stahování sil na levý, východní břeh řeky Dněpr, dosud nejsou vidět známky hromadného ústupu nepřátelských vojsk z města, které leží na pravém, západním břehu řeky, dodal portál.

"Není elektřina. Neteče voda. Není žádné vytápění. Funguje plyn," uvedl Ryženko o situaci v Chersonu, který byl prvním větším ukrajinským městem dobytým Rusy po invazi z 24. února. Ve městě ve čtyři ráno zahřměl silný výbuch v teplárně, není ale jasné, zda Rusové odpálili nachystanou nálož, anebo šlo o zásah z ostřelování; teplárna byla podminována, ale někteří svědci hovoří o zásahu. "Lidé chodí pro vodu k řece. Chleba je velmi málo, nedostatek je vážně citelný," poznamenal novinář. Když si lidé potřebují zavolat či se podívat na internet, vycházejí podle něj ven, aby chytili signál. Místy je spojení poskytované mobilními operátory ruské, místy ukrajinské.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist