Třísettisícový Cherson dobyla ruská armáda během prvního týdnu války jako první velké ukrajinské město. Ruské tanky se přes město převalily a pokračovaly na nedaleký Mykolajiv s cílem dál obsadit Oděsu, aby tak odřízly zbytek Ukrajiny od Černého moře.

Tehdy si zajisté nikdo z generálního štábu v Moskvě nepředstavoval, že se o osm měsíců později ruské jednotky budou ze všech sil bránit na přístupech k Chersonu, zatímco je Ukrajinci vytlačují z ostatních okupovaných oblastí. Vrchní velitel ruských ozbrojených sil na Ukrajině Sergej Surovikin neskrývá kvůli nynějšímu dění obavy. „Na tomto úseku fronty je situace velice složitá. Budeme postupovat obezřetně a včas jednat. Nevylučujeme ani obtížná rozhodnutí,“ pravil generál v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

Vůbec poprvé během války se tak stalo, že takto vysoko postavený ruský vojenský činitel veřejně vykreslil špatnou situaci, v níž se jeho armáda na celé jižní Ukrajině ocitla. Co se stalo? Proč je situace tak složitá? 

Co všechno se Rusům u Chersonu pokazilo

Hlavním důvodem ruských neúspěchů je geografie. Město Cherson a několik dalších okresů této oblasti se nacházejí na pravém břehu Dněpru, zatímco většina zbývajících okresů leží na levém břehu – stejně jako všechny sklady zbraní a dalších materiálních potřeb ruské armády. Na počátku března se to přitom nezdálo jako problém.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.