Ruský prezident Vladimir Putin se při vedení války na Ukrajině dopustil strategických chyb, a to i proto, že jeho vedení je prakticky neomezené. V úterním projevu to podle britských médií uvede ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Navzdory masivním pondělním útokům na ukrajinská města podle něj ruským silám chybí munice i zásoby a Ukrajincům se daří zvrátit počáteční úspěchy Moskvy. Pokud by chtělo Rusko splnit své hrozby o použití jaderných zbraní, viděla by snad Británie nějaké náznaky, řekl dnes také Fleming BBC.

„Doufám, že uvidíme ukazatele, pokud se touto cestou začnou ubírat. Ale řekněme si opravdu jasně: pokud o tom uvažují, byla by to katastrofa v tom smyslu, o kterém mnoho lidí mluvilo,“ řekl dnes Fleming stanici BBC před svým očekávaným odpoledním projevem. Úryvky z řeči, kterou přednese v britském think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), zveřejnila řada britských médií.

„Daleko od nevyhnutelného ruského vojenského vítězství, které jejich propagandistická mašinerie chrlila, je jasné, že odvážná akce Ukrajiny na bojišti a v kyberprostoru obrací trend,“ prohlásí Fleming v projevu.

Putinovo rozhodování se podle ředitele britských zpravodajců „ukázalo jako chybné“. Šéf Kremlu se pustil do „taktiky s vysokými sázkami, která vede ke strategickým chybám v úsudku“, uvede Fleming.

Západní zpravodajské služby opakovaně uvedly, že Putin řídí postup ruských sil v invazi, která začala letos v únoru. Minulý měsíc podle amerických představitelů odmítl žádost svých generálů o ústup z města Cherson. Ačkoli se představitelé zpravodajců domnívají, že v Kremlu narůstá znepokojení z postupu války, Putinova pozice zůstává silná. Ani v případě, že by byl náhle vyměněn, není jisté, zda by to vedlo k výrazné změně ruské strategie.

Fleming v projevu zdůrazní ztráty, které Rusko během několikaměsíčních bojů utrpělo, a „ohromující“ náklady na válku, v níž byly zvráceny počáteční úspěchy Moskvy. Dodá, že ruské síly jsou vyčerpané a nedávná mobilizace vykazuje známky zoufalství. „Víme – a vědí to i ruští velitelé na místě –, že jim docházejí zásoby a munice,“ uvede Fleming.

Lidé v Rusku podle šéfa britských tajných služeb začínají chápat problémy způsobené Putinovým rozhodnutím pro válku. „Vidí, jak špatně Putin odhadl situaci,“ řekne. „Utíkají před odvody a uvědomují si, že už nemohou cestovat. Vědí, že jejich přístup k moderním technologiím a vnějším vlivům bude drasticky omezen,“ uvede Fleming.

Podle předem zveřejněného výňatku z projevu by měl Fleming hovořit také o budoucí hrozbě ze strany Číny. Šéf zpravodajských služeb by měl říci, že Británie a její spojenci se nacházejí v rozhodujícím okamžiku, pokud jde o Peking.

Kreml vyhrožuje

Přímý konflikt se Spojenými státy nebo Severoatlantickou aliancí není v zájmu Moskvy, Rusko ale bude reagovat na rostoucí zapojení Západu do války na Ukrajině. Prohlásil to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, jehož citovala agentura RIA Novosti.

„Varujeme a doufáme, že si ve Washingtonu a dalších západních metropolích uvědomují nebezpečí nekontrolované eskalace,“ uvedl Rjabkov. Moskva opakovaně varuje Západ před pomocí Ukrajině, někdy s odkazy na svůj jaderný arzenál. Západní země od počátku ruské agrese poskytují Kyjevu nejen finanční a diplomatickou podporu, ale také dodávají bránící se Ukrajině vyspělé zbraňové systémy.

O situaci na Ukrajině a také o pondělních masivních ruských raketových útocích na ukrajinská města dnes bude prostřednictvím videokonference jednat skupina G7 společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Britská premiérka Liz Trussová rozhovoru využije k návrhu na svolání mimořádného summitu NATO, uvedla k jednání Downing Street.

Rusko v pondělí podniklo jedny z nejrozsáhlejších vzdušných úderů na Ukrajinu od začátku invaze letos v únoru. Při ostřelování několika ukrajinských měst, včetně metropole Kyjeva, zemřelo nejméně 14 lidí a bezmála 100 utrpělo zranění. Údery také na mnoha místech vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že úder je odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku včetně sobotního poškození strategického Kerčského mostu na Krym, ukrajinský poloostrov anektovaný v roce 2014 Ruskem.

Šedivý: Pokud má Lukašenko trochu racionálního uvažování, Bělorusko do války nezapojí

Šedivý: Pokud má Lukašenko trochu racionálního uvažování, Bělorusko do války nezapojí