Ruský prezident Vladimir Putin se při vedení války na Ukrajině dopustil strategických chyb, a to i proto, že jeho vedení je prakticky neomezené. V úterním projevu to podle britských médií uvede ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Navzdory masivním pondělním útokům na ukrajinská města podle něj ruským silám chybí munice i zásoby a Ukrajincům se daří zvrátit počáteční úspěchy Moskvy. Pokud by chtělo Rusko splnit své hrozby o použití jaderných zbraní, viděla by snad Británie nějaké náznaky, řekl dnes také Fleming BBC.
„Doufám, že uvidíme ukazatele, pokud se touto cestou začnou ubírat. Ale řekněme si opravdu jasně: pokud o tom uvažují, byla by to katastrofa v tom smyslu, o kterém mnoho lidí mluvilo,“ řekl dnes Fleming stanici BBC před svým očekávaným odpoledním projevem. Úryvky z řeči, kterou přednese v britském think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), zveřejnila řada britských médií.
„Daleko od nevyhnutelného ruského vojenského vítězství, které jejich propagandistická mašinerie chrlila, je jasné, že odvážná akce Ukrajiny na bojišti a v kyberprostoru obrací trend,“ prohlásí Fleming v projevu.
Opravdu Putin použije jaderné zbraně, co by udělal Západ a proč by kvůli tomu skončil kapitalismus, jak ho známe
Putinovo rozhodování se podle ředitele britských zpravodajců „ukázalo jako chybné“. Šéf Kremlu se pustil do „taktiky s vysokými sázkami, která vede ke strategickým chybám v úsudku“, uvede Fleming.
Západní zpravodajské služby opakovaně uvedly, že Putin řídí postup ruských sil v invazi, která začala letos v únoru. Minulý měsíc podle amerických představitelů odmítl žádost svých generálů o ústup z města Cherson. Ačkoli se představitelé zpravodajců domnívají, že v Kremlu narůstá znepokojení z postupu války, Putinova pozice zůstává silná. Ani v případě, že by byl náhle vyměněn, není jisté, zda by to vedlo k výrazné změně ruské strategie.
Fleming v projevu zdůrazní ztráty, které Rusko během několikaměsíčních bojů utrpělo, a „ohromující“ náklady na válku, v níž byly zvráceny počáteční úspěchy Moskvy. Dodá, že ruské síly jsou vyčerpané a nedávná mobilizace vykazuje známky zoufalství. „Víme – a vědí to i ruští velitelé na místě –, že jim docházejí zásoby a munice,“ uvede Fleming.
Lidé v Rusku podle šéfa britských tajných služeb začínají chápat problémy způsobené Putinovým rozhodnutím pro válku. „Vidí, jak špatně Putin odhadl situaci,“ řekne. „Utíkají před odvody a uvědomují si, že už nemohou cestovat. Vědí, že jejich přístup k moderním technologiím a vnějším vlivům bude drasticky omezen,“ uvede Fleming.
Podle předem zveřejněného výňatku z projevu by měl Fleming hovořit také o budoucí hrozbě ze strany Číny. Šéf zpravodajských služeb by měl říci, že Británie a její spojenci se nacházejí v rozhodujícím okamžiku, pokud jde o Peking.
Kreml vyhrožuje
Přímý konflikt se Spojenými státy nebo Severoatlantickou aliancí není v zájmu Moskvy, Rusko ale bude reagovat na rostoucí zapojení Západu do války na Ukrajině. Prohlásil to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, jehož citovala agentura RIA Novosti.
„Varujeme a doufáme, že si ve Washingtonu a dalších západních metropolích uvědomují nebezpečí nekontrolované eskalace,“ uvedl Rjabkov. Moskva opakovaně varuje Západ před pomocí Ukrajině, někdy s odkazy na svůj jaderný arzenál. Západní země od počátku ruské agrese poskytují Kyjevu nejen finanční a diplomatickou podporu, ale také dodávají bránící se Ukrajině vyspělé zbraňové systémy.
O situaci na Ukrajině a také o pondělních masivních ruských raketových útocích na ukrajinská města dnes bude prostřednictvím videokonference jednat skupina G7 společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Britská premiérka Liz Trussová rozhovoru využije k návrhu na svolání mimořádného summitu NATO, uvedla k jednání Downing Street.
Rusko v pondělí podniklo jedny z nejrozsáhlejších vzdušných úderů na Ukrajinu od začátku invaze letos v únoru. Při ostřelování několika ukrajinských měst, včetně metropole Kyjeva, zemřelo nejméně 14 lidí a bezmála 100 utrpělo zranění. Údery také na mnoha místech vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že úder je odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku včetně sobotního poškození strategického Kerčského mostu na Krym, ukrajinský poloostrov anektovaný v roce 2014 Ruskem.
Šedivý: Pokud má Lukašenko trochu racionálního uvažování, Bělorusko do války nezapojí
Šedivý: Pokud má Lukašenko trochu racionálního uvažování, Bělorusko do války nezapojí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist