Rusko se i přes protiútok ukrajinských sil dál snaží o ofenzivu v centrální části Donbasu, zejména u města Bachmut. Ruské síly k němu za poslední týden postoupily asi o dva kilometry, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. V Rusku sílí kritika prezidenta Vladimira Putina, uvádí analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

"Ukrajinské útočné operace vyvíjejí tlak na ruské síly jak na severovýchodě, tak v Chersonské oblasti na jihu," píše v pravidelném hodnocení situace na bojišti Londýn. Rusko se podle něj i přesto snaží převzít kontrolu nad Bachmutem a dává vysokou prioritu tamním bojovým operacím. Strategicky významné město výrazně poničené ostřelováním leží v Doněcké oblasti, nyní takřka na frontové linii.

Na Bachmut ruští vojáci postupují na dvou osách. Síly podle Londýna patrně zahrnují žoldnéřskou Wagnerovu (v přepisu z ruštiny Vagnerovu) skupinu včetně bojovníků, které skupina nedávno naverbovala v ruských trestaneckých koloniích.

Snahy Ruska o postup na Donbase "zdůrazňují nutnost dosáhnout operačního úspěchu, ale i neflexibilní plán celé operace," dodává Londýn. Ukrajinské síly od konce léta zahájily na severovýchodě země protiofenzivu, bleskově postoupily v Charkovské oblasti a dobyly zpět několik měst v Doněcké oblasti včetně Lymanu.

Neúspěchy ruské armády na bojišti, spolu s vyhlášením mobilizace a sobotní explozí na Kerčském mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem, si na domácí půdě vyžádaly kritiku ruského prezidenta Vladimira Putina. Zejména incident na přísně střeženém mostě, který je symbolem ruské anexe ukrajinského Krymu, vyvolal odpor k nečinnosti prezidenta, a to i od ruské proválečné nacionalistické komunity, uvádí ISW.

Ruský státník na pondělí svolal zasedání své bezpečnostní rady, v neděli večer obvinil ukrajinskou rozvědku z teroristického útoku. Kyjev se k zodpovědnosti za explozi oficiálně nepřihlásil.