Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

Kadyrov mezitím prohlásil, že na Ukrajinu pošle své syny, kterým je 14, 15 a 16 let. „Achmat, Eli a Adam jsou připraveni uplatnit své schopnosti v zóně speciální vojenské operace,“ napsal na sociální platformě Telegram, přičemž použil termín, jejž Moskva používá pro invazi v sousední zemi. „Brzy se vydají do přední linie a budou rozmístěni na nejobtížnějších úsecích linie dotyku,“ dodal Kadyrov na adresu potomků, kteří se podle něj učí boji od dětství.

Čečenský vůdce má podle svých oficiálních stránek 14 dětí, ale podle ruských médií jich může mít více. Kadyrov a jeho milice zvané kadyrovci jsou obviňováni z četných zločinů v Čečensku, jeho muži se zapojili rovněž do invaze na Ukrajinu. Kadyrov je jejím hlasitým zastáncem, podle svého dřívějšího vyjádření poslal do boje na 20 000 mužů. Čečenský vůdce je považován za osobu loajální vůči Moskvě, zároveň je ovšem jednou z mála ruských politických osobností, jejichž vyjádření Kreml plně nekontroluje.