Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská oblast a Záporožská oblast dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.
Putin a proruští vůdci ukrajinských regionů se po podpisu dokumentů chytili za ruce a celý sál, kde byli také ruští poslanci, skandoval „Rusko“. V projevu, jenž předcházel podpisu, šéf Kremlu prohlásil, že Moskva se anektovaných území nevzdá a bude je hájit všemi dostupnými prostředky.
Ceremoniál se konal tři dny po ukončení narychlo zorganizovaných hlasování na Ruskem okupovaných nebo ovládaných územích, která Moskvou dosazené úřady označily za referenda. Plebiscity opakovaně provázely zprávy o nucené účasti voličů a dalších volebních podvodech. Po ukončení hlasování proruští činitelé prohlásili, že většina lidí se vyslovila pro sjednocení s Ruskou federací. Pětidenní hlasování se konalo v Moskvou ovládaných částech Chersonské oblasti a Záporožské oblasti, k níž byly připojeny menší obsazené části dalších ukrajinských regionů, a v obou samozvaných proruských útvarech – Doněcké lidové republice (DNR) a v Luhanské lidové republice (LNR).
Dokumenty o připojení ukrajinských oblastí k Rusku nyní dostane k posouzení ruský ústavní soud a poté mají smlouvy potvrdit obě komory ruského parlamentu, které se chystají učinit tento krok příští týden. Není pochyb, že ratifikace ve Státní dumě a Radě federace bude čistě formální, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Duma zároveň bude přijímat dodatky k ústavě, kterými se zvětší velikost Ruské federace. Poslední fází procedury je podpis příslušného zákona Putinem.
„Lidé svoji volbu udělali, jednoznačně si vybrali,“ prohlásil Putin v projevu před podpisem. Je přesvědčen, že ruský parlament připojení těchto čtyř oblastí k Rusku schválí. „Je to vůle milionů lidí,“ zdůraznil ruský vůdce, který se odvolával na právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN i na ruské dějiny, výsledky válek a bitev.
Kyjev a Západ hlasování neuznávají a výsledky považují za neplatné. Uznat nehodlají ani ruskou anexi území. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) je anexe nepřijatelná a nelegitimní. Uvedl to na Twitteru. Česko nadále území považuje za ukrajinská. Prezident Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruskou krádež ukrajinského území. Anexe tamních oblastí podle něj nesmí být a nebude uznána, uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ruská potápějící se loď chce stáhnout ke dnu i nevinné lidi a území suverénního státu, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Anexi odmítají i ruští spojenci včetně Srbska či bývalých sovětských republik. Čína vyzvala k respektování národní suverenity. Spojené státy spolupracují se svými spojenci na nových sankcích, které by mohly být uvaleny na Rusko.
V reakci na páteční krok Moskvy vyhlásili Velká Británie a Spojené státy nový balíček sankcí proti Rusku. Americké sankce zasáhnou ruské vládní úředníky, jejich rodiny a desítky firem, které podle Washingtonu anexi napomáhají.
Americké ministerstvo financí uvedlo, že uvalilo sankce na čtrnáct osob spojených s ruskou armádou, dva představitele centrální banky a na rodinné příslušníky nejvyšších představitelů a 278 členů ruského zákonodárného sboru. Mezi sankcionovanými jsou například guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina, vicepremiér Alexander Novak, rodinní příslušníci ruského premiéra Michaila Mišustina a ministra obrany Sergeje Šojgua.
Britové omezí přístup Rusů k některým nespecifikovaným komerčním a transakčním službám a také zakáží export asi sedmi set typů zboží do Ruska. Půjde o zboží důležité pro průmyslovou výrobu. Uvedlo to britské ministerstvo zahraniční.
Putin, na jehož rozkaz ruská vojska vpadla na konci února na Ukrajinu, obvinil „kolektivní Západ“, že vede proti Rusku hybridní válku a snaží se podřídit si všechny země světa. Ale Rusko nebude žít podle falešných pravidel, prohlásil šéf Kremlu, podle něhož Západ nemá žádné morální právo hodnotit počínání Ruska. „Nikdy jsme nepřijali a nepřijmeme takový politický rasismus, nenávist proti Rusku,“ řekl.
Putin mimo jiné vyčetl Spojeným státům bombardování Drážďan, Hirošimy a Nagasaki za druhé světové války i to, že podle jeho slov „fakticky dodnes okupují“ Německo a Japonsko. Evropští politici se podle Putina pokorně podřizují požadavkům Spojených států na zavádění dalších sankcí proti Rusku, přestože tyto sankce v zásadě vedou ke zničení evropského průmyslu a odporují zájmům evropských zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist