Británie v pondělí pohřbila královnu Alžbětu II. Největší ze smutečních obřadů, až pro 2000 hostů z celého světa, začal ve 12:00 středoevropského času. Druhého se odpoledne zúčastnilo 800 hostů a třetího večer jen královská rodina. Stanice BBC akci označila za „nejsložitější bezpečnostní operaci, jakou kdy Londýn zažil“.

V 07:30 SELČ se pro veřejnost uzavřel Westminsterský sál v sídle parlamentu, kde byla od středy na katafalku vystavená rakev s královninými pozůstatky. Rakev se během dne několikrát přesunula. Ve smutečních průvodech ji doprovodili král Karel III. i další členové královské rodiny.

Oficiálního pohřbu se zúčastnili pozvaní státníci a další prominentní hosté z celého světa, mezi nimi prezidenti USA, Francie a Německa, Joe Biden, Emmanuel Macron a Frank-Walter Steinmeier, španělský král Felipe VI., japonský císař Naruhito či dánská královna Margrethe II. Za Česko byl přítomen premiér Petr Fiala.

Britská média o pohřbu Alžběty II. hovoří jako o největší policejní akci v britské historii. V ulicích Londýna se mísily historické obřadní zbraně s moderními zbraněmi policistů a vojáků. Do bezpečnostních akcí byly zapojené tajné služby i protiteroristické složky.

Alžběta II. byla při soukromém obřadu královské rodiny uložena na hradě Windsor do královské hrobky po boku svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu. Státní smutek bude na žádost nového krále pokračovat do 26. září.