Princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II., v pátek ráno pokojně zemřel ve Windsoru, oznámil Buckinghamský palác. Philipovi, známému také jako vévoda z Edinburghu, bylo 99 let. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

„Její královská Výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská Výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila královská rodina na Twitteru.

Vlajky na Buckinghamském paláci byly staženy na půl žerdi a na jeho brány bylo podle záběrů z britských médií umístěno oznámení o vévodově úmrtí. K paláci lidé chodí klást květiny. Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, před tím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubském paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude od pátku po osm dní držet smutek.

Princ Phillip si získal náklonost lidí napříč generacemi, inspiroval mladé. Truchlíme společně s královnou, reagoval britský premiér Boris Johnson.

V posledních letech se princ na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během pandemie covidu-19 trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku očkován proti covidu-19.

V polovině února byl vévoda hospitalizován v soukromé londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března pak Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Princ Philip stál více než sedm desetiletí po boku patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II. Celou tu dobu podporoval svou choť v její roli a zároveň si uprostřed přísných pravidel královského dvora zachovával svůj osobitý styl, pro který si jej královna kdysi vyvolila. Do vysokého věku byl stále vitální a aktivní.

Na královském dvoře Philipa zpočátku příliš nevítali, protože nebyl „tak úplně prototyp anglického gentlemana“. Alžbětu však nezvratně okouzlil jako mladý pohledný kadet svým šarmem, humorem a nezávislostí. Začali si spolu dopisovat, když bylo Alžbětě třináct a jemu osmnáct. Alžběta později prozradila, že šlo o lásku na první pohled.

Philip, princ řecký a dánský, se narodil 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu. Nejdříve do Paříže, po rozchodu rodičů v roce 1930 býval Philip u sester provdaných v Německu nebo u příbuzných v Anglii.

Zde také začal chodit do školy. Nikoli však na prestižní Eton jako jeho vnuci, ale na Gordonstoun ve Skotsku, kam později poslal i svého syna Charlese. Na vysvědčení mu napsali, že je rozený vůdce se silnou vůlí a téměř bezmeznou ctižádostí. Poté navštěvoval královskou námořní akademii v Dartmouthu, kde se poprvé setkal se svou budoucí manželkou, tehdy mladičkou Alžbětou. Za druhé světové války povýšil až na námořního poručíka. Později se osvědčil u britského námořnictva: skvělou obsluhou lodního reflektoru pomohl potopit dvě italské lodě. Také spoluvelel vylodění na Sicílii.

Kvůli svatbě, kterou si Alžběta nakonec prosadila, Philip s již poangličtěnou verzí jména své matky Mountbatten konvertoval k anglikánům a vzdal se řecké i dánské koruny. Vzali se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství. V Británii se poté stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

Když v roce 1952 v Keni přivezl mladý námořník čerstvě provdané následnici britského trůnu Alžbětě zprávu, že je nyní královnou Británie, změnilo se mnoho i pro Philipa. Musel odejít od námořnictva, aby mohl svou ženu doprovázet při reprezentačních povinnostech doma i v zahraničí. Stal se patronem mnoha veřejně prospěšných organizací. Hlavně léta podporoval Světový fond na ochranu přírody (WWF).

S Alžbětou II. mají čtyři děti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osm vnoučat. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“

Philipovy vztahy s jeho dětmi byly složitější. Jeho nejstarší syn, princ Charles, v autorizované biografii Jonathana Dimblebyho naznačil, že ho v dětství otec často zastrašoval a že se bál jeho přísných pravidel i kousavého výsměchu.

Na přísnosti byl založen i Philipův program na podporu dobrodružného ducha a sportovních výkonů mladých, kteří se musí osvědčit i ve službě společnosti (Duke of Edinburgh Award Scheme).

Princ také maloval a sbíral umění. Pověstným se stal svým osobitým humorem, který se občas dostával až na hranici hrubosti.

V roce 1996 navštívili Philip s Alžbětou i Českou republiku a v roce 2009 se stal nejdéle „sloužícím“ manželským partnerem v historii britských panovníků. Rovněž byl nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

V lednu 2019 měl autonehodu, po které se vzdal řidičského průkazu. 

Philip si za 69 let vlády Alžběty II. vysloužil pověst tvrdého muže se sklony k občasným faux pas, píše agentura Reuters. Některým Britům Philip imponoval svým šarmem a neochotou tolerovat ve svém okolí pošetilé chování. Jiní ho však odsuzovali pro občasnou příkrost, která na ně působila nevychovaně a odtažitě.

Zároveň podle Reuters hrál klíčovou roli v modernizaci britské monarchie v období po druhé světové válce a za zdmi Buckinghamského paláce byl královniným nejbližším důvěrníkem.

„Po celá ta léta mi jednoduše dodával sílu,“ uvedla Alžběta II. ve vzácném osobním komentáři na Philipův účet v roce 1997, kdy pár slavil 50 let od svatby.

Bývalý námořní důstojník v minulosti přiznal, že pro něj bylo těžké opustit armádní kariéru a přijmout roli královského chotě, jež neměla žádné jasně vymezené úkoly. I přes svou inteligenci a ironický, přímočarý způsob vyjadřování princ nedával najevo své intelektuální zájmy, mimo jiné o poezii a teologii, píše list The Guardian. V osobní knihovně měl více než 11 tisíc titulů.

Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v posledních letech omezila účast na oficiálních akcích a část svých povinností předala následníkovi trůnu princi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a dalším členům královské rodiny. Ačkoliv Philipovo úmrtí vzbuzuje otázky, zda královna po odchodu svého důvěrníka neabdikuje, pravděpodobnost takového kroku je téměř mizivá, domnívají se odborníci na královskou rodinu.

Podle odborníků na britskou monarchii sice Philip na veřejnosti hrál sekundární roli, v soukromí byl ale bezesporu hlavou rodiny. Jeho absence v jejím čele podle nich vedla k nedávným krizím, včetně odchodu Charlesova mladšího syna Harryho a jeho manželky Meghan, kteří se vzdali aktivní role v britské monarchii.