Britská Nástupnická rada oficiálně oznámila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Zesnulá královna vládla 70 let, oznámení tak poprvé v historii vysílá televize. Jako první prohlášení rady podepsal William, princ z Walesu a první v pořadí jako nástupník trůnu, následovaný královnou manželkou Camillou a britskou premiérkou Liz Trussovou. Karel III. se stal králem automaticky ihned po smrti Alžběty II. Ceremoniál, který se uskutečnil v sobotu dopoledne, to oficiálně potvrdil.

Panovnice zemřela na skotském zámku Balmoral ve věku 96 let ve čtvrtek odpoledne. Nástupnická rada se sešla v sobotu dopoledne ve Svatojakubském paláci v Londýně. Účastnit jejího zasedání se mohou všichni členové Státní rady (Privy Council), který je hlavním poradním orgánem panovníka. Nicméně dnes má tento orgán přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni.

Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice.

Po prohlášení plným sálem zaznělo oslavné „Bože, ochraňuj krále“. Karel III. se účastní až druhé části zasedání. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve. Karel III. také schválil nařízení, podle kterého bude pohřeb královny Alžběty II. státním svátkem. Státní pohřeb zesnulé panovnice bude v pondělí 19. září, uvedl královský palác. Předtím bude rakev čtyři dny vystavena v parlamentu.

Oficiální prohlášení o smrti královny Alžběty II. a o nástupu Karla III. na britský trůn přečetl pověřený představitel poprvé veřejně z balkónu Svatojakubského paláce. Po oznámení napříč Británií zazněly salvy z děl. Prohlášení o nástupu nového vladaře se bude následně číst i v budově londýnské Královské burzy a na dalších místech země, včetně metropolí Skotska, Severního Irska a Walesu.

Král Karel III. byl následníkem Alžběty dlouhá desetiletí, veřejností vnímaný spíše jako chladně působící muž, méně populární než jeho matka. V moravském Hostětíně, kam zavítal v roce 2010, ale na místní udělal dojem svou upřímností. „Je to velmi příjemný a bezprostřední člověk, s nímž se výborně diskutuje,“ pochvaloval si tehdy jeho návštěvu v místním tisku starosta Robert Janota. 

Na opětovnou návštěvu Česka pozval nového britského krále i prezident Miloš Zeman, který mu   po oficiálním nástupu na trůn zaslal dopis. Popřál mu hodně sil a úspěchů v nelehké době. Mimo jiné Zeman v dopise uvedl, že podle něj mají lidé pocit, že se staré jistoty hroutí, a sílí jejich obavy z nejisté budoucnosti.

„Britští panovníci mají v této souvislosti historicky nezastupitelnou úlohu. Jejich vláda a oddanost monarchii představuje nejen pro občany Velké Británie, ale pro celý svět určitý maják stability, ke kterému mohou v těžkých časech vzhlížet,“ napsal prezident.

Už jako princ se současný král Británie zajímal o ekologii a životní prostředí. Aktuální témata dnešní doby, díky kterým se může přiblížit mladé generaci. Už v roce 1970 upozorňoval na následky znečištění planety. Současně bude jeho velkým úkolem udržet jednotnost Velké Británie, pro kterou byla zesnulá královna Alžběta tmelem. Podle odborníka na Spojené království z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Vášky to dokáže a o tom, že by měla být Británie nadále monarchií, není pochyb. 

Tváří britské monarchie byla Alžběta II., ač Spojené království od druhé světové války ztrácelo na své světové slávě, lesku, moci a rozloze. Jenže právě královna dokázala pěstovat renomé pro instituci monarchie jako takovou a udržet její silnou popularitu. A to i přesto, že děti panovnice svými četnými skandály a bouřlivým životem k obrazu stabilní a konzervativní formy vládnutí nepřispívaly.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist