Britská Nástupnická rada oficiálně oznámila úmrtí královny Alžběty II. a prohlásila Karla III. novým britským králem. Zesnulá královna vládla 70 let, oznámení tak poprvé v historii vysílá televize. Jako první prohlášení rady podepsal William, princ z Walesu a první v pořadí jako nástupník trůnu, následovaný královnou manželkou Camillou a britskou premiérkou Liz Trussovou. Karel III. se stal králem automaticky ihned po smrti Alžběty II. Ceremoniál, který se uskutečnil v sobotu dopoledne, to oficiálně potvrdil.

Panovnice zemřela na skotském zámku Balmoral ve věku 96 let ve čtvrtek odpoledne. Nástupnická rada se sešla v sobotu dopoledne ve Svatojakubském paláci v Londýně. Účastnit jejího zasedání se mohou všichni členové Státní rady (Privy Council), který je hlavním poradním orgánem panovníka. Nicméně dnes má tento orgán přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni.

Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice.

Po prohlášení plným sálem zaznělo oslavné „Bože, ochraňuj krále“. Karel III. se účastní až druhé části zasedání. Mimo jiné pronese přísahu o zachování Skotské církve. Karel III. také schválil nařízení, podle kterého bude pohřeb královny Alžběty II. státním svátkem. Státní pohřeb zesnulé panovnice bude v pondělí 19. září, uvedl královský palác. Předtím bude rakev čtyři dny vystavena v parlamentu.

Oficiální prohlášení o smrti královny Alžběty II. a o nástupu Karla III. na britský trůn přečetl pověřený představitel poprvé veřejně z balkónu Svatojakubského paláce. Po oznámení napříč Británií zazněly salvy z děl. Prohlášení o nástupu nového vladaře se bude následně číst i v budově londýnské Královské burzy a na dalších místech země, včetně metropolí Skotska, Severního Irska a Walesu.

Král Karel III. byl následníkem Alžběty dlouhá desetiletí, veřejností vnímaný spíše jako chladně působící muž, méně populární než jeho matka. V moravském Hostětíně, kam zavítal v roce 2010, ale na místní udělal dojem svou upřímností. „Je to velmi příjemný a bezprostřední člověk, s nímž se výborně diskutuje,“ pochvaloval si tehdy jeho návštěvu v místním tisku starosta Robert Janota. 

Na opětovnou návštěvu Česka pozval nového britského krále i prezident Miloš Zeman, který mu   po oficiálním nástupu na trůn zaslal dopis. Popřál mu hodně sil a úspěchů v nelehké době. Mimo jiné Zeman v dopise uvedl, že podle něj mají lidé pocit, že se staré jistoty hroutí, a sílí jejich obavy z nejisté budoucnosti.

„Britští panovníci mají v této souvislosti historicky nezastupitelnou úlohu. Jejich vláda a oddanost monarchii představuje nejen pro občany Velké Británie, ale pro celý svět určitý maják stability, ke kterému mohou v těžkých časech vzhlížet,“ napsal prezident.

Už jako princ se současný král Británie zajímal o ekologii a životní prostředí. Aktuální témata dnešní doby, díky kterým se může přiblížit mladé generaci. Už v roce 1970 upozorňoval na následky znečištění planety. Současně bude jeho velkým úkolem udržet jednotnost Velké Británie, pro kterou byla zesnulá královna Alžběta tmelem. Podle odborníka na Spojené království z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Vášky to dokáže a o tom, že by měla být Británie nadále monarchií, není pochyb. 

Tváří britské monarchie byla Alžběta II., ač Spojené království od druhé světové války ztrácelo na své světové slávě, lesku, moci a rozloze. Jenže právě královna dokázala pěstovat renomé pro instituci monarchie jako takovou a udržet její silnou popularitu. A to i přesto, že děti panovnice svými četnými skandály a bouřlivým životem k obrazu stabilní a konzervativní formy vládnutí nepřispívaly.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.