Záplavy, jež v Bangladéši a v severovýchodní Indii vyvolal vydatný monzunový déšť, si vyžádaly životy 41 lidí. Podle dnešních zpráv místních úřadů jsou pod vodou miliony domů.

Podle agentury AFP blesky zabily v Bangladéši od pátečního odpoledne 21 lidí, mezi nimi tři děti.

V obou zemím při evakuaci pomáhá armáda, ve školách bylo zřízeno provizorní ubytování. Některé vesnice v Bangladéši zmizely pod vodou velmi rychle, lidé čekali na pomoc na střechách celý den.

Jedna ze zachráněných, Asma Akterová, řekla, že její rodina nejedla dva dny. "Voda stoupala tak rychle, že jsme si nestihli vzít žádné věci," řekla.

Situace se pravděpodobně bude zhoršovat, protože pršet má celý víkend.

V Ásámu zaplavila voda z řeky Brahmaputra 3000 vesnic a pole ve 28 z 33 okresů. V tomto státě prší pět dní a záplavami je postiženo 1,8 milionu lidí.

„Do neděle očekáváme v několika částech Ásámu vydatný i mírnější déšť. Množství vody, která už spadla, je bezprecedentní,“ řekl Sandžaj O’Neil z meteorologické stanice v Gaváhátí, které je největším ásámským městem.

V Indii byla v minulých pěti dnech kvůli počasí přerušena na několika místech železniční doprava a záchranářům se snaží pomáhat armáda. „Používáme k záchraně lidí ze zaplavených míst rychlé lodě a nafukovací čluny,“ sdělil její představitel.

V Bangladéši jsou nejhůře postiženy oblasti u indické hranice. V zemi je 130 řek a hladiny všech velkých neustále stoupají. V Silétu, který patří k nejpostiženějším, přerušili na tři dny provoz na mezinárodním letišti, kde se voda dostala skoro k ranveji.

Bangladéš má za sebou květnové záplavy, vyvolané vodou stékající z řek v Indii. V Bangladéši to zničilo úrodu a poškodilo domy i silnice. Nové záplavy zemi zastihly v době, kdy se začala zotavovat z předchozí katastrofy.