Vysokoškolský učitel Fadia Hamieh z Libanonu si všiml, že z pultů tamních prodejen už na začátku března zmizela mouka. Cena chleba navíc vzrostla o 70 procent. Kvůli tomu jeho rodina musí šetřit. „Pokaždé když jdu nakoupit věci pro moji rodinu, dostanu se do deprese. Museli jsme toho tolik omezit,“ řekl pro britský list Financial Times. Zhruba sedmimilionový Libanon dlouhodobě sužuje politické napětí a ekonomická krize. Inflace a nezaměstnanost neustále rostou. „Supermarkety hromadí základní potraviny a potom je prodávají za vyšší ceny,“ tvrdí Hamieh.

Libanon patří mezi země, které jsou závislé na dovozu pšenice z Ukrajiny. Zhruba 70 procent dovozu této obiloviny pochází právě z ukrajinských polí.

Na Ukrajině jsou v tomto ohledu závislé i další státy. Zhruba 44milionová země patří mezi hlavní světové vývozce pšenice, kukuřice nebo třeba slunečnicového oleje. Už nyní se na světovém trhu s komoditami objevují první dopady ruské invaze. Ukrajinské nákladní lodě kvůli válce nemohou vyplout z přístavů, jako je Oděsa v Černém moři, dlouhé lány polí navíc leží ladem. „Už teď vidíme, jak na ukrajinské zemědělství dopadá válka: není možné zasévat, sklízet ani vyvážet,“ shrnul to francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se