Ruské a čínské námořnictvo uspořádaly v západní části Arabského moře společné vojenské cvičení, oznámila v úterý agentura Interfax. Podle ruského ministerstva obrany posádky plavidel nacvičovaly taktické manévry a osvobození unesené nákladní lodi.

Manévrů se účastnila plavidla ruské tichomořské flotily – raketový křižník Varjag, protiponorková loď Admirál Tribuc a tanker Boris Butoma, uvedl resort obrany. Čínské námořnictvo zastupoval raketový torpédoborec Urumči a zásobovací loď.

Ruské ministerstvo obrany minulý týden oznámilo zahájení série manévrů námořnictva, kterých se má účastnit přes 140 lodí a více než 10 tisíc vojáků. Cvičení se mají odehrát jak v mořích u ruského území, tak v důležitých oblastech světových oceánů. V pondělí námořnictvo zahájilo rozsáhlé manévry v Baltském moři, do nichž se zapojily dvě desítky plavidel. Současně se koná společné cvičení běloruských a ruských jednotek rychlé reakce v Bělorusku.

Manévry se odehrávají v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. NATO v pondělí oznámilo, že vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy. Americká vláda kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu uvedla do zvýšené pohotovosti 8500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni na případné rychlé nasazení v Evropě. Washington podle tisku zvažuje vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí a dalších zemí na východě Evropy.

Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, popírá, že by se chystalo vpadnout na Ukrajinu. Moskva zároveň varovala, že „přiměřeně odpoví“ na případné vyslání amerických posil na východ Evropy. Kreml v pondělí obvinil Západ ze zvyšování napětí kolem Ukrajiny.