Finská křesťanskodemokratická poslankyně a bývalá ministryně vnitra Päivi Räsänenová v pondělí stanula před soudem kvůli obvinění z agitace proti homosexuálům. Ve svých vyjádřeních označila homosexualitu za vývojovou poruchu a hřích, uvedla agentura Reuters.

V bezprecedentním případu, který se týká svobody vyjadřování, musí helsinský okresní soud rovněž rozhodnout o tom, zda lze citování bible v některých případech ve Finsku považovat za trestný čin.

Räsänenová, která je také lékařkou, označila homosexualitu za „vývojovou poruchu“ v jednom internetovém komentáři v roce 2004 a za „ostudu a hřích“ na Twitteru v roce 2019. V pořadu finského veřejnoprávního rozhlasu Yle pak politička homosexualitu označila za formu „genetické degenerace“, uvedl státní zástupce.

Konzervativní politička, která je poslankyní od roku 1995 a ministryní vnitra byla v letech 2011 až 2015, popírá, že by se dopustila jakéhokoli přečinu, a obvinění označila za nepodložená. „Cítím velkou odpovědnost, protože jsem si vědoma, že tento případ má historický význam pro svobodu slova a náboženskou svobodu,“ napsala Räsänenová agentuře Reuters před soudem v e-mailu. „Samozřejmě že křesťané, kteří se drží učení bible, mají právo se účastnit veřejné debaty,“ dodala politička, pro kterou obžaloba navrhuje pokutu.