Bělorusko přidalo na seznam extremistických organizací běloruskou část americké stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL), oznámilo ve čtvrtek ministerstvo vnitra v Minsku. Bělorusům, kteří se přihlásí k odběru on-line zpráv tohoto média, tak může podle agentury Reuters hrozit až šest let vězení.

Za extremistické běloruské úřady nově považují „internetové zdroje“ běloruské RFE/RL, uvedlo ministerstvo. Již dříve běloruský soud označil za extremistický informační kanál běloruské redakce na sociální síti Telegram a na platformě YouTube. Prezident mediální korporace Jamie Fly tehdy uvedl, že stanice toto hanlivé označení kategoricky odmítá.

„Jsme odhodlaní dál nabízet objektivní zprávy a informace Bělorusům, kteří víc než kdy dříve potřebují nezávislá média,“ sdělil podle webu Nastojaščeje vremja v reakci na rozhodnutí soudu Fly.

Kroky režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka proti nezávislým médiím nabyly na intenzitě po loňských prezidentských volbách v Bělorusku a masových protivládních protestech. V červenci příslušníci bezpečnostních složek provedli v kanceláři běloruské služby Rádia Svoboda razii. Několik novinářů tehdy zadrželi. Žurnalisté byli později propuštěni, když se zavázali, že neodjedou ze země.