Tisíce lidí zhruba ve sto dvaceti polských městech v neděli večer vyšly do ulic, aby bránily televizní stanici TVN. Největší a nejsledovanější polskou televizní stanici, která přináší nezávislé zpravodajství, chce zkrotit polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS). Její poslanci v pátek nečekaně protlačili parlamentem zákon, který nařizuje, že média v Polsku mohou vlastnit jen evropské firmy. A TVN, která představuje zhruba třicet procent polského televizního trhu, vlastní americký koncern Discovery.

PiS chce už delší dobu dostat pod kontrolu největší médium, které je většinou kritické vůči vládě. Zákon totiž nařizuje do šesti měsíců neevropskému subjektu, aby prodal nejméně 51procentní podíl v médiu. To ale podle expertů neumožňuje vyjednat slušnou cenu. Zároveň podle tohoto zákona může podíl v médiu odkoupit polský subjekt se státní účastí. Takto už třeba státní ropný podnik PKN Orlen koupil před rokem vydavatelství Polska Press od německého majitele.

Zároveň je pro polskou vládní stranu výhodné, aby se veřejnost a média zabývaly něčím jiným než například vysokou inflací a vyššími cenami energií. Podobně na začátku listopadu posloužila k zakrytí afér vládní strany migrační krize na hranicích s Běloruskem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se