Rusko shromáždilo u ukrajinských hranic více než 94 000 vojáků a na konci ledna může spustit rozsáhlou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov s odvoláním na informace zpravodajských služeb. Moskva tvrzení Kyjeva označila za nesmyl. Americký prezident Joe Biden řekl, že připravuje „komplexní iniciativu“, jejímž cílem je odradit Rusko od možného útoku na Ukrajinu.

Reznikov v ukrajinském parlamentu uvedl, že Ukrajina neudělá nic, čím by útok vyprovokovala. Je ale připravena se bránit, pokud Rusko zaútočí. Řekl také, že Ukrajina pokračuje ve výstavbě dvou námořních základen na svém jižním pobřeží.

 

„Naše rozvědka analyzuje všechny scénáře, včetně toho nejhoršího,“ řekl Reznikov. „Konstatuje, že pravděpodobnost rozsáhlé eskalace ze strany Ruska existuje. Nejpravděpodobnějším termínem, kdy bude k eskalaci připraveno, je konec ledna.“

Zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov tvrzení Kyjeva o chystaném ruském útoku na Ukrajinu odmítl. „Je to nesmysl, k žádné eskalaci nedojde. Máme právo přesouvat vojska na našem území,“ řekl novinářům.

Ukrajina a její spojenci v NATO letos opakovaně varovali před shromažďováním ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hranic, což vyvolává obavy, že doutnající konflikt na východě Ukrajiny by mohl přerůst v otevřenou válku.

Moskva na oplátku obviňuje Ukrajinu a Spojené státy ze snah o destabilizaci situace a naznačila, že Kyjev se připravuje na zahájení vlastní ofenzivy na východní Ukrajině. Ukrajinské úřady to popírají.

Ukrajina tento týden naléhala na své spojence v Evropské unii a NATO, aby připravili tvrdý balíček sankcí, které by odvrátily ruskou ofenzivu. Americký prezident Joe Biden v pátek řekl, že USA připravují opatření, jejichž cílem je odradit Rusko od možného útoku na Ukrajinu.

„Dávám dohromady to, o čem věřím, že bude nejkomplexnější a nejsmysluplnější sadou iniciativ, které panu Putinovi velmi, velmi ztíží možnost udělat to, čeho se lidé obávají,“ řekl podle agentury AP Biden novinářům v Bílém domě. Bližší podrobnosti k chystaným opatřením však neuvedl.

Reznikov dále uvedl, že Ukrajina pokračuje ve výstavbě námořních základen v rámci dohody o obraně s Británií. Jedna základna bude umístěna v Očakivu severozápadně od Ruskem anektovaného poloostrova Krym a druhá v Berďansku na severovýchod od Krymu.