Polská veřejnoprávní televize (TVP) v sobotních večerních zprávách v reportáži, v níž varovala před důsledky nelegální migrace, odvysílala záběry z chystaného filmu streamovací služby Netflix. V pondělí na to upozornil internetový portál onet.pl.

reportáži nazvané Nelegální migrace paralyzuje Evropu TVP odvysílala scénu, ve které dva motocyklisté projíždějí kolem prádelny a nečekaně začnou střílet z automatických zbraní. „Jde o nahrávku z jednoho ze švédských měst,“ uvádí se v reportáži. „Podobné situace jsou na mnohých místech v Evropě už téměř na každodenním pořádku,“ zazní také v příspěvku.

Onet.pl ovšem uvedl, že autoři reportáže využili záběry, které unikly na internet z natáčení švédského seriálu Snabba Cash (Rychlý prachy). Před natáčením štáb místní obyvatele varoval, co se v jejich okolí bude dít. Švédský deník Expressen napsal, že záběry už využili stoupenci krajní pravice ve Švédsku.

Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém nástupu k moci vedení TVP obsadila loajálními lidmi a opozice i kritici PiS upozorňují, že televize se stala hlásnou troubou tohoto národně-konzervativního uskupení.

Politici PiS dlouhodobě označují imigraci z muslimských zemí za jednu z největších hrozeb pro Evropu. Polsko v posledních měsících čelí náporu migrantů z krizových oblastí. Do Evropské unie se snaží dostat přes Bělorusko, kde je tamní autoritářský prezident Alexander Lukašenko využívá coby nástroj odplaty za to, že sedmadvacítka proti jeho zemi zesílila sankce. Polské úřady odmítají k migrantům v zoufalé situaci pustit humanitární organizace, hlášeny jsou i případy, kdy pohraničníci běžence zatlačují zpět přes hranici. Parlament v pátek schválil, že na ní bude postavena zeď vybavená monitorovacím systémem a zařízením pro detekci pohybu.