Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie a vztyčují tam svou bílou vlajku. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd ale v pondělí prohlásil, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Afghánce vyzval k celostátní vzpouře.
„Pandžšír, který byl posledním útočištěm nepřítele, byl obsazen,“ prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Slíbil, že místní obyvatelé nebudou nijak pronásledováni ani diskriminováni a že ještě během pondělka budou v Pandžšíru obnoveny dodávky elektřiny a internetové spojení. Při dobývání podle něj nebyli zabiti žádní civilisté. „Snažili jsme se vyřešit tento problém jednáním, ale oni rozhovory odmítli, a tak jsme museli poslat naše síly do boje,“ řekl Mudžáhid.
V posledních dnech probíhaly v izolovaném, těžce přístupném údolí Pandžšír, které se nepodařilo dobýt sovětským vojskům v 80. letech ani potom Tálibánu v letech 90., tvrdé střety a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že poslední baštu svých odpůrců dobyl, ale protistrana to vyvracela.
Vůdce opozičních sil Masúd na Twitteru napsal, že je v bezpečí, a později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu. Prohlásil, že při útoku Tálibánu na Pandžšír zahynuli i někteří členové jeho vlastní rodiny, a obvinil mezinárodní společenství, že Tálibán legitimizovalo, čímž posílilo jeho vojenskou a politickou sebedůvěru.
Síly odporu jsou podle něj stále v Pandžšíru přítomné a budou pokračovat v boji. Představitel Národní fronty odporu Alí Nazárí předtím uvedl, že opoziční síly dál "drží strategické pozice".
„Díky angličtině se snáze začlení. Lidé jim nabízí i bydlení,“ říká Faltová, která radí zachráněným afghánským tlumočníkům
Současný lídr odboje, dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida. K němu se v Pandžšíru připojily stovky bývalých afghánských vládních vojáků a členů speciálních sil i bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se v Pandžšíru narodil a v minulosti bojoval po boku zemřelého Ahmada Šáha Masúda. Podle pondělního prohlášení mluvčího Tálibánu Sálih i Masúd uprchli do Tádžikistánu.
V neděli Národní fronta odporu na Twitteru oznámila, že v bojích padl její hlavní mluvčí a známý afghánský novinář Fahím Daští. Mluvčí Tálibánu popřel, že by Daští zemřel v bitvě s Tálibánem; podle něj zahynul při konfliktu mezi dvěma pandžšírskými veliteli. Daští byl synovec vysokého představitele bývalé afghánské vlády Abdulláha Abdulláha, který se nyní podílí na jednání s Tálibánem o budoucnosti Afghánistánu, napsala agentura AP. V roce 2001 přežil Daští atentát, jenž připravil o život „Lva z Pandžšíru“ Ahmada Šáha Masúda.
Útok Tálibánu na Pandžšír ostře odsoudil Írán, který s Afghánistánem sdílí 900 kilometrů dlouhou hranici. Šíitský Írán se kritiky sunnitského hnutí Tálibán od jeho nástupu k moci až do pondělí zdržel. „Zprávy z Pandžšíru jsou velmi znepokojující. Rezolutně odsuzujeme tento útok,“ prohlásil v pondělí na tiskové konferenci v Teheránu mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh. „Vždy jsem zdůrazňoval, že tento spor musí být vyřešen prostřednictvím dialogu,“ dodal.
V narážce na Pákistán Chatíbzádeh rovněž odsoudil „jakékoli cizí vměšování do záležitostí Afghánistánu“. Afghánská vláda svržená Tálibánem opakovaně obviňovala Pákistán z podpory Tálibánu. Média v Indii, která je největším regionálním rivalem Pákistánu, v posledních dnech přinesla nepodložené zprávy o tom, že u jednoho ze zabitých bojovníků Tálibánu byl nalezen pákistánský průkaz totožnosti a že islamistům při útoku na Pandžšír pomáhaly drony pákistánské armády.
Experti v minulých dnech vyjadřovali pochybnosti, že Pandžšír vydrží Tálibánu dlouhodobě vzdorovat. Naději pro oblast představovala zima přicházející koncem října, během níž by Tálibán pravděpodobně po dobu pěti měsíců nebyl schopen vést rozsáhlou ofenzivu, což by vzbouřencům dalo čas k přeskupení svých pozic, uvedl server BBC News.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist