Útočník, který v pátek v supermarketu v jednom z obchodních center v Aucklandu na Novém Zélandu pobodal šest lidí a kterého následně zastřelila policie, byl inspirovaný ideologií teroristické organizace Islámský stát (IS). Řekla to premiérka Jacinda Ardernová, podle které šlo o teroristický čin. Extremista původem ze Šrí Lanky byl novozélandským bezpečnostním úřadům znám, nepřetržitě ho sledovaly.

„Násilnický extremista podnikl teroristický útok proti nevinným Novozélanďanům,“ řekla Ardernová na tiskové konferenci. „Stojí za tím jednotlivec, nikoliv víra,“ uvedla také premiérka. „Jedině on sám nese odpovědnost za takové jednání,“ dodala.

Policie uvedla, že žádné další nebezpečí nehrozí, útočník byl sám.

Agentura Reuters dříve napsala, že záchranáři odvezli do nemocnice jednoho zraněného v kritickém stavu a tři lidi ve vážném stavu. Útočník zemřel na místě, podle premiérky byl zastřelen do minuty od začátku útoku.

Svědci vypověděli, že viděli, jak na podlaze obchodu v nákupním centru na předměstí New Lynn leží několik lidí s bodnými ránami. Jiní uvedli, že když prchali z obchodu, slyšeli výstřely.

Doposud nejhorší útok zažil Nový Zéland předloni v březnu, kdy terorista přesvědčený o nadřazenosti bílé rasy zastřelil ve dvou mešitách ve městě Christchurch celkem 51 lidí. Letos v květnu jistý útočník pobodal čtyři lidi v supermarketu v Dunedinu.