Prezident Ašraf Ghaní opustil Afghánistán. Zprávu stanice Tolo News v neděli potvrdil šéf Vysoké rady pro národní usmíření Abdulláh Abdulláh. Podle agentury Reuters odletěl Ghaní do Tádžikistánu. Prezidentská kancelář sdělila, že místo pobytu hlavy státu z bezpečnostních důvodů neupřesní.

Abdulláh zveřejnil na Facebooku video, v němž požaduje, aby afghánské síly spolupracovaly a zajistily bezpečnost. Zároveň vyzval Tálibán, aby jeho jednotky nevstupovaly do Kábulu, což by umožnilo další jednání.

Hnutí Tálibán nicméně dalo rozkaz svým bojovníkům rozmístěným na okrajích metropole, aby postoupili směrem do města. Podle něj ve městě nefunguje policie a je potřeba zabránit rabování. Podle agentury Reuters je nyní na některých místech v Kábulu slyšet střelba.

„Nechceme ani jednu nevinnou oběť ani zraněné z řad afghánských civilistů, když přebíráme velení. Nevyhlašujeme ale příměří,“ uvedl v prohlášení mluvčí islamistického hnutí Zabíhulláh Mudžáhid. Podle něj je bezpečnost v metropoli i nadále v rukou vlády. Agentuře Reuters mluvčí řekl, že povstalci se nehodlají mstít představitelům vládní moci ani příslušníkům armády a úředníkům, vedení Tálibánu podle něj nyní jedná s vládou o „mírumilovném“ převzetí moci.

Zástupce Tálibánu uvedl, že do Afghánistánu se chystá odjet jeden ze zakladatelů hnutí mulla Abdul Ghání Baradar.

Úřad afghánského prezidenta sdělil, že bezpečnostní síly mají situaci v Kábulu pod kontrolou. Ve městě se ale na několika místech střílelo, uvedl Reuters.

Úřadující afghánský ministr vnitra Abdal Sattár Mírzakvál v prohlášení uvedl, že Tálibán už je velmi blízko převzetí moci. „Afghánci by se neměli obávat... Žádný útok (na Kábul) nebude. Půjde o nenásilné předání moci přechodné vládě,“ citovala z jeho videovzkazu agentura AFP.

Přechodnou vládu v Afghánistánu by mohl vést bývalý ministr vnitra Alí Ahmad Dželalí, který teď působí na vysoké škole ve Spojených státech. S odkazem na diplomatické zdroje to v neděli uvedla agentura Reuters. Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín stanici BBC řekl, že pokojné předání moci se v Afghánistánu uskuteční během následujících dní. Stanice Al-Arabíja informovala, že stávající prezident Ašraf Ghaní odstoupí zřejmě už v příštích hodinách.

Dželalí byl ministrem vnitra v letech 2003 až 2005, v letech 2017 a 2018 byl velvyslancem Afghánistánu v Německu.

"Ujišťujeme obyvatele, zejména ty v Kábulu, že jejich majetky a životy jsou v bezpečí. Naše vedení vydalo příkaz, aby síly zůstaly na okrajích Kábulu a do města nevstupovaly," řekl Šahín. Nic podle něj nehrozí ani ženám, diplomatům a novinářům "Jsme služebníky lidu a této země," dodal.

Podle Šahína v nové přechodné vládě nebudou zastoupeni jen představitelé Tálibánu. Ještě v neděli má do Kataru odletět hlavní vládní mírový vyjednávač Abdulláh Abdulláh, aby se setkal se zástupci Tálibánu, uvedla agentura Reuters.

Agentura AP s odkazem na afghánského činitele uvedla, že vládní vojáci ustoupili ze svých pozic na letecké základně Bagrám a přenechali ji povstalcům. Na základně je i věznice, v které je na 5000 trestanců. 

V metropoli podle zpravodajů zahraničních médií panuje chaos, lidé obléhali banky, aby si vybrali své úspory, napsal na Twitteru Sharif Hassan z listu The New York Times. Dlouhé fronty se stojí i před velvyslanectvími západních zemí, kde se lidé snaží získat víza, aby mohli vycestoval.

Ambasády ale pokračují s evakuací svých pracovníků a odvážejí je na kábulské letiště. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele uvedla, že nezbytné množství konzulárních úředníků a diplomatů nyní pracuje přímo na letišti. Zástupce NATO sdělil, že pracovníci mise Evropské unie byli přesunuti na neupřesněné bezpečné místo.

Evakuují se i sídla afghánských vládních úřadů.

Kábul je poté, co se Tálibán bez boje zmocnil města Dželálábád na východě Afghánistánu, z velkých měst poslední pod kontrolou afghánské vlády. Povstalci už v sobotu bez většího odporu dobyli severoafghánský Mazáre Šaríf, prezident Ašraf Ghaní tak nyní čelí silnému tlaku, aby rezignoval, uvedl server BBC. Stále není jasné, zda armáda bude metropoli bránit, nebo kapituluje.

„V Dželálábádu se momentálně žádné boje neodehrávají, protože guvernér se vzdal Tálibánu,“ řekl agentuře Reuters afghánský vládní činitel s tím, že kapitulace před Tálibánem byla jedinou možností, jak zachránit životy civilistů. Podle něj bylo součástí dohody i to, že představitelé vládní moci a bezpečnostních složek směli město opustit.

Pád města, které leží na strategicky důležité silnici z Kábulu do pákistánského Péšávaru, vedl k tomu, že Tálibán obsadil rovněž hraniční přechod Torcham na afghánsko-pákistánské hranici. Pákistánské ministerstvo vnitra vzápětí informovalo, že přechod uzavřelo. Šlo o poslední pozemní hraniční přechod, který ještě povstalci neměli pod kontrolou. Ze země se tak je nyní možné bez souhlasu Tálibánu dostat už pouze letecky.

Toto islamistické hnutí v posledních dnech dobylo velký počet provinčních středisek, některá se přitom stejně jako Dželálábád vzdala bez boje. Pod kontrolou jich má už téměř tři desítky z celkových 34 a ovládá většinu země. V sobotu obsadil čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf a několik dalších provinčních center.

Povstalci dnes utáhli smyčku kolem Kábulu i díky tomu, že dobyli provincii Vardak, která leží na jihozápad od metropole. Nově mají pod kontrolou také provincii Chóst u pákistánských hranic, uvedla agentura AP.

Mazáre Šaríf, tradiční bašta odporu proti Tálibánu, padl během jediného dne, ačkoli tam ve středu prezident Ghaní osobně intervenoval u tamních mocných velitelů milicí, kteří slíbili město bránit. Právě podpora ozbrojených skupin mimo armádu mohla být podle analytiků jednou z věcí, které mohly postup Tálibánu zpomalit nebo zastavit.

Vůdce uzbeckých milicí Abdul Rašíd Dóstum a prominentní tádžický vůdce Atta Muhammad Núr ale v sobotu uprchli přes hranice do Uzbekistánu, uvedla agentura AP s odvoláním na Dóstumovy spolupracovníky. Núr pak na Twitteru napsal, že pád Mazáre Šarífu byl důsledkem spiknutí. „Navzdory našemu odhodlanému odporu byla bohužel veškerá armádní výzbroj odevzdána Tálibánu v důsledku dalekosáhlého a zbabělého komplotu,“ uvedl.

Agentura Reuters připomněla, že teprve minulý týden americké tajné služby odhadly, že ofenziva Tálibánu bude mnohem pomalejší, a vycházely z toho, že dobýt Kábul potrvá přinejmenším tři měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist