V Českém domě v Moskvě končí od června restaurační i hotelový provoz, uvedla v pátek Česká televize. Důvodem je diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem, která vedla jak ke snížení počtu pracovníků na české ambasádě, tak i Rusů, které Češi v Moskvě najímali. Generální ředitel Českých center Ondřej Černý v dopise zákazníkům zařízení uvedl, že bytových a kancelářských pronájmů v Českém domě se situace nedotkne. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva zahraničí.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem vypukla před dvěma týdny. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími osobami 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Rusko zároveň označilo český postup za nepřátelský akt. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“, počty tak budou stejné.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek v rozhovoru na webu Seznam Zprávy uvedl, že o budoucnosti Českého domu bude hovořit na vládě. „Nechci teď nic předjímat, musíme si dát na stůl všechny varianty,“ řekl serveru.

Související

Český dům v Moskvě je největší zařízení svého druhu ve světě. Jde o rozsáhlý komplex, nacházející se asi půl kilometru od budovy českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu, je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Byl dokončen v roce 1986, od začátku bylo jeho úkolem vytvářet zázemí pro české exportéry, po rozdělení Československa přešel do majetku ČR. Nyní je dům součástí sítě Českých center, což je příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí. Správu Českého domu převzala v roce 2002 poté, co byl v pronájmu.

Disponuje 122 kancelářemi, 131 byty a 87 hotelovými pokoji, nabízí také konferenční místnosti, salonky, byznys centrum, jsou v něm restaurace, pivnice, bar, tělocvična, venkovní hřiště, posilovna nebo sauna. Kromě obchodu slouží i pro propagaci české kultury v Rusku.

„Základním úkolem Českého domu Moskva je podpora českých podnikatelů a exportérů, kteří se snaží prosadit na ruském trhu. Tato podpora spočívá jak ve vytváření podmínek pro jejich podnikání, tak také v poskytování užitečných informací. Významné je také vytváření výborných podmínek a zázemí pro rodiny představitelů českých společností. Díky naší výjimečnosti získávají čeští podnikatelé prostřednictvím Českého domu Moskva významnou konkurenční výhodu oproti podnikatelům z jiných států,“ popsal jeho fungování pro Českou televizi v roce 2016, kdy Český dům sloužil i jako zázemí pro Čechy během MS v hokeji, jeho tehdejší ředitel Jiří Podhola.

Související