Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) ve čtvrtek oznámil, že jednotlivé šarže ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 patrně nemají stejné vlastnosti. Potvrdil také dřívější informace, že dodávka zmíněné očkovací látky na Slovensko se liší od Sputniku V, která byla použita v testech a studiích, jež publikoval odborný časopis Lancet. Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. ŠÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení k přínosům a rizikům ruské vakcíny. Kvůli dodávkám ruské vakcíny vycestoval do Moskvy slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.

"Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi," uvedl ŠÚKL v prohlášení. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle ŠÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

ŠÚKL také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

Slovenský expremiér Matovič na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.