Vytvořením nového kabinetu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem chtějí všechny čtyři koaliční strany na Slovensku vyřešit téměř měsíc trvající vládní krizi, kterou prohloubil požadavek stran Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi na odchod Igora Matoviče z čela nynější vlády. Cestu z napjatých vztahů v koalici v neděli otevřel návrh Matoviče, aby se novým předsedou vlády stal jeho kolega v hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Heger. Zmíněnou iniciativu úřadujícího předsedy vlády, který termín své demise neuvedl, uvítaly SaS, Za lidi i další vládní hnutí Jsme rodina. Do vlády by se měli vrátit někteří bývalí ministři, kteří dříve kvůli vládní krizi rezignovali. Z Matovičova vyjádření také vyplynulo, že v novém kabinetu si s Hegerem chce vyměnit funkce.

„Na předsednictví hnutí OLaNO jsem navrhl takový postup, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem ve vládě,“ řekl Matovič, jehož hnutí loni přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v nové vládě obsadilo polovinu křesel.

Matovič rovněž uvedl, že od koaličních partnerů už nebude požadovat splnění žádné z podmínek, které si před týdnem stanovil pro svou demisi. Rezignace premiéra znamená podle ústavy pád vlády.

Dřívější hlavně personální požadavky Matoviče vůči koaličním partnerům blokovaly jednání o vzniku nové vlády. Matovičovo hnutí například nechtělo, aby se do příštího kabinetu vrátil šéf SaS Richard Sulík, který během vládní krize rezignoval z funkce ministra hospodářství. Naopak, Matovič chtěl být členem nové vlády. Podle kolegů plánoval obsadit zatím nevytvořené křeslo vicepremiéra pro boj proti korupci. S takovým postupem ale nesouhlasila SaS, která stáhla z vlády kromě Sulíka i další dva ministry a pozastavila účast v koalici, dokud Matovič nepodá demisi.

Sulík a Matovič jsou v dlouhodobém vzájemném sporu v souvislosti s řešením koronavirové krize. SaS tvrdí, že Matovič kvůli svému konfrontačnímu způsobu vedení politiky není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi. Matovič ještě v sobotu zmiňoval možnost pokračování koalice bez SaS, taková vláda by ale měla jen těsnou většinu ve sněmovně a tento postup se navíc nezamlouval straně Za lidi.

Možný budoucí slovenský premiér Heger, který je známý svým umírněným vystupováním na veřejnosti, ohlásil, že chce získat podporu i stran Za lidi a SaS. „Pokud podporu získám, oslovím paní prezidentku se žádostí o setkání, abychom se dohodli na dalším postupu,“ řekl Heger před novináři ještě předtím, co SaS v reakci na zmíněné oznámení Matoviče v tiskovém prohlášení uvedla, že je připravena se vrátit do vlády.

Sulík večer na tiskové konferenci řekl, že se do nové vlády hodlá vrátit jako ministr hospodářství, stejně jako Ivan Korčok na post šéfa slovenské diplomacie a Branislav Gröhling na funkci ministra školství.

Návrh Matoviče na výměnu premiéra večer ocenila i nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka Veronika Remišová se také omluvila lidem, že koaliční krize v době epidemie covidu-19 trvala dlouho. Do vlády se podle Remišové vrátí také Mária Kolíková, která během krize v koalici rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti.

V případě výměny vlády hlava státu podle ústavy nejprve přijme demisi Matoviče a následně jmenuje jeho nástupce. Na návrh nového premiéra by pak prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala členy nového kabinetu. Ten pak bude muset požádat o vyslovení důvěry sněmovnu, ve kterém čtyři koaliční strany mají až ústavní většinu.

Slovensko zkušenosti s výměnou premiéra během volebního období a bez vypsání nových voleb už má. V roce 2018 podal demisi předseda vlády Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády. Ficova strana Směr-sociální demokracie po porážce v posledních volbách v únoru 2020 odešla do pozice a po následném rozkolu ji opustila skupina poslanců v čele s Pellegrinim.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist