Slovenská vláda se rok od nástupu do úřadu postupně rozpadá. Prezidentka Zuzana Čaputová v úterý dopoledne nejprve přijala demisi vicepremiéra a ministra hospodářství Richarda Sulíka, odpoledne pak i rezignaci ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové. Ve středu ohlásili demisi i zbývající ministři za Sulíkovu stranu Svoboda a Solidarita, ministr školství Branislav Gröhling a ministr zahraničí Ivan Korčok. 

Celkem během stávající vládní krize odstoupilo již šest ze 16 členů kabinetu premiéra Igora Matoviče, který sám čelí tlaku části koalice na odchod z čela vlády. Kvůli napjatým vztahům mezi vládními stranami předseda parlamentu Boris Kollár na týden přerušil schůzi sněmovny, která má na programu i návrhy zákonů související s pandemií.

Čaputová vyzvala Matoviče k demisi v zájmu rekonstrukce vlády. „Je nevyhnutelné, aby premiér svou demisí umožnil uzavření dohody koaličních partnerů na rekonstrukci vlády. Postavení a pozice žádného člověka není a nesmí být důležitější než zájem země a jejích občanů,“ řekla Čaputová novinářům poté, co v souvislosti s vládní krizí přijala čtvrtou demisi.

Sulík je předsedou liberální strany Svoboda a solidarita (SaS). Ta v minulých dnech podmínila své setrvání v koalici premiérovým odchodem, protože podle ní Matovič není osobnostně, komunikačně ani manažersky schopný vést zemi. Odchod Matoviče, který podle svých kritiků vsadil na konfrontační styl politiky, požaduje i nejmenší vládní strana Za lidi.

„Vyvozuji politickou zodpovědnost za stav, v jakém se vláda nachází. Dělám to proto, abych otevřel cestu pro odchod Igora Matoviče z vlády. Naše země jako sůl potřebuje vládu klidné ruky,“ řekl Sulík novinářům.

SaS dala Matovičovi čas na demisi do středy, v opačném případě podle Sulíka ve čtvrtek rezignují i ministři školství a zahraničí, které nominovala SaS. Oba ministři ale svou demisi ohlásili už ve středu dopoledne. V případě odchodu SaS z vlády by si kabinet ve sněmovně udržel už jen těsnou většinu.

V úterý odpoledne před novináři ohlásila demisi i ministryně spravedlnosti Kolíková, která se rovněž vymezovala vůči premiérovi. Už dříve řekla, že členkou kabinetu pod Matovičovým vedením nezůstane. Kolíková je místopředsedkyní nejmenší vládní strany Za lidi, kterou zakládal bývalý prezident Andrej Kiska a jejíž šéfka, vicepremiérka a ministryně investic, regionálního rozvoje a informatiky Veronika Remišová dočasně povede i ministerstvo spravedlnosti.

Matovič o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků. Jedním z nich byla i demise Sulíka, se kterým je premiér v dlouhodobém sporu v souvislosti s koronavirovou krizí. SaS ale už odmítla další požadavek, aby se vzdala vedení jednoho ze tří ministerstev. Matovič, jehož odchod z čela vlády si podle sondáže přejí více než čtyři pětiny Slováků, v souvislosti se svou případnou demisí hovořil také právě o rezignaci Kolíkové.

Pokud by Matovič podal demisi, znamenalo by to podle slovenské ústavy pád celé vlády. Čtyřčlenná koalice, která má ve sněmovně až ústavní většinu, by se následně mohla dohodnout na vytvoření nového kabinetu. V něm by Matovič podle dostupných informací chtěl zastávat nově vytvořenou pozici vicepremiéra pro boj s korupcí, což před loňskými volbami patřilo k hlavní agendě jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Sulík se ale postavil proti vytváření nového postu ve vládě.

Ministr obrany za OLaNO Jaroslav Naď v diskusním pořadu televize Markíza řekl, že Matoviče by pro případ demise mohl v čele vlády vystřídat jeho stranický kolega a ministr financí Eduard Heger. Takovou případnou nominaci už dříve uvítal také Sulík. Heger je i médii označován za smířlivého politika.

Šéf parlamentu a vládního hnutí Jsme rodina Kollár v úterý řekl, že vládní krizi je třeba vyřešit v průběhu jednoho týdne, v opačném případě Jsme rodina odejde z koalice. Ta vznikla po volbách konaných v únoru 2020, po kterých po předchozím dlouholetém vládnutí skončili v opozici sociální demokraté expremiéra (Směr-SD) Roberta Fica.

V nynější vládní krizi už odstoupil ministr zdravotnictví Marek Krajčí z OLaNO. Následně rezignoval ministr sociálních věcí z hnutí Jsme rodina Milan Krajniak. Jejich nástupci zatím nebyli jmenováni, zmíněná ministerstva dočasně řídí jiní členové vlády. Ministerstvo hospodářství po Sulíkově demisi prozatím povede ministr dopravy Andrej Doležal, který je již také zastupujícím ministrem sociálních věcí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist