Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali pandemii covidu-19 a bezpečnostní spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Hovořili také o mobilních sítích 5G, informoval Babiš na Twitteru.
"Mluvili jsme o důležitosti spolupráce EU a USA v boji s pandemií a s jejími hospodářskými důsledky, stejně jako o dalších současných globálních výzvách," napsal o rozhovoru premiér. Babiš doplnil, že potvrdil závazek České republiky jako členské země NATO dále navyšovat obranný rozpočet a projednával s Blinkenem také spolupráci na poli bezpečnosti 5G sítí.
Česko bude s USA nadále spolupracovat na poli bezpečnosti 5G sítí, potvrdil jsem také náš spojenecký závazek dále navyšovat obranný rozpočet.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 5, 2021
Podle zprávy o průběhu rozhovoru zveřejněné na webu amerického ministerstva zahraničí Blinken podtrhl potřebu společného boje proti "zhoubným vlivům" a důležitost modernizace armády a solidních výdajů na obranu spojenců NATO. Šéf americké diplomacie také vyzdvihl potřebu ochránit klíčovou českou infrastrukturu včetně jaderné energetiky a 5G sítí před "nedůvěryhodnými aktéry" a důležitost iniciativy Trojmoří pro posílení hospodářské odolnosti střední a východní Evropy.
Česko vydalo kyberzločince
Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva ukrajinské občany podezřelé z kybernetické trestné činnosti a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizované skupiny pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích. Skupinu odhalila policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Dva podezřelé Ukrajince ze skupiny policisté zadrželi v Česku loni v únoru. Ve Spojených státech jim soud může vyměřit až 20 let vězení, uvedl mluvčí.
Podle něj dvojice využívala k trestné činnosti šifrovanou komunikaci, platby v kryptoměnách, založení bankovních účtů v českých bankách pod smyšlenou identitou, šifrovaná zařízení, virtuální privátní sítě a další anonymizační metody, aby co nejvíce ztížili své odhalení. Škodu, kterou podezřelí cizinci zadržení v Česku způsobili, policisté odhadli na 500 tisíc dolarů (přibližně 11 milionů korun).
Podle Ibeheje pracovali kriminalisté a IT specialisté sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu spolu s agenty FBI na případu tři roky.
Podle amerického ministerstva spravedlnosti osobami vydanými z Česka jsou 39letý Viktor Voroncov (Viktor Vorontsov) a 40letá Zlata Hanská Mužuková (Zlata Hanska Muzhuk). Zpráva na webu ministerstva upřesňuje, že podle obvinění jejich spiknutí existovalo po celý rok 2017 a zaměřilo se na sedm elektronických převodů finančních prostředků v říjnu a listopadu toho roku.
Ministerstvo spravedlnosti USA ocenilo spolupráci s NCOZ při shromažďování informací a důkazů. NCOZ koncem ledna loňského roku informovala FBI o návštěvě Mužukové a Voroncova v Praze. Následně na základě trestního oznámení a příkazu k zatčení vydaného soudcem v Dallasu "v bezprecedentně pohotové reakci" 6. února 2020 na žádost USA dvojici zatkla a zajistila cenné důkazy.
Spojené státy se s EU dohodly na dočasném pozastavení cel, která na sebe uvalily kvůli subvencování letadel
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist