Americký Senát v sobotu rozhodl, že bývalý prezident Donald Trump se v souvislosti s násilnostmi v Kongresu z letošního 6. ledna nedopustil podněcování ke vzpouře. Pro odsouzení republikánského exprezidenta hlasovalo 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Trump výsledek hlasování uvítal a proces označil za další fázi honu na čarodějnice. Podle vůdce republikánů v Senátu Mitche McConnella ale není pochyb o tom, že Trump je za vyvolání násilností morálně zodpovědný.

Pro Trumpovo odsouzení hlasovalo i sedm republikánů, což je v procesu impeachmentu nejvíce. Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen. Sobotní jednání Senátu provázela přísná bezpečnostní opatření, před budovou Kongresu stáli ozbrojení členové národní gardy.

Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který v lednu zaútočil dav Trumpových stoupenců. Ten den zákonodárci měli na programu potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. V souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu zemřelo pět lidí.

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell krátce po sobotním hlasování, kdy se vyslovil pro Trumpovo osvobození, o Trumpovi řekl, že je za nepokoje "prakticky a morálně zodpovědný". McConnel také prohlásil, že Trump ostudně porušil své prezidentské povinnosti. Proti jeho odsouzení tento vlivný republikánský politik hlasoval kvůli tomu, že proces proti Trumpovi po skončení jeho funkčního období považoval za protiústavní.

Demokraté se během nyní ukončeného procesu snažili dokázat, že Trump svými výroky o údajně zfalšovaných volbách a nutnosti tvrdě bojovat za jeho vítězství své stoupence vybízel k násilí. Pomocí impeachmentu mu chtěli zabránit v tom, aby se o prezidentský úřad mohl v roce 2024 ucházet znovu, o čemž Trump uvažuje. Dnes Trump svým stoupencům vzkázal, že "naše historické, vlastenecké a nádherné hnutí Udělejme Ameriku znovu velikou právě začíná" a že o další podrobnosti se s nimi podělí v příštích měsících.

"Tato smutná kapitola naší historie nám připomíná, že demokracie je křehká a je potřeba ji stále bránit," uvedl nový americký prezident Joe Biden v prohlášení vydaném několik hodin po hlasování v Senátu. Prohlásil rovněž, že myslí na ty, kdo Kapitol střežili a kdo tam přišli o své životy.

Loni v únoru byl Trump osvobozen při impeachmentu v souvislosti s údajným zneužitím funkce a mařením spravedlnosti se snahou přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke kroku politicky výhodnému pro Trumpa.

 

Související

Související