Zvolený americký prezident Joe Biden vyzval dosluhujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem Spojených států. Biden získal 306 volitelských hlasů, Trump 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů.

Biden poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, nynější prezident to neváhal označit za "drtivé vítězství". Výsledky letošního hlasování ale Trump bez hodnověrných důkazů označuje za zmanipulované a neúspěšně je napadá u různých soudů.

Američané prezidenta vybírají nepřímo. Téměř šest týdnů po volbách ze začátku listopadu toto pondělí hlasovalo 538 členů sboru volitelů, v němž má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje. Vítěz potřeboval získat 270 volitelských hlasů.

"V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie," řekl Biden. "Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic - ani pandemie, ani zneužití moci - tento plamen nemůže uhasit," dodal. Útoky na pracovníky lokálních volebních týmů označil Biden za "nehorázné" a snahu republikánů přimět nejvyšší soud zvrátit volební výsledek "za extrémní a nikdy předtím nevídanou situaci". "Je třeba obrátit stránku," řekl zvolený prezident a ocenil volební pracovníky za to, že zajistili bezúhonnost celého systému. "Bylo to čestné, bylo to svobodné a bylo to spravedlivé. Oni to viděli na vlastní oči a neměli by být nuceni říkat cokoli jiného," řekl Biden.

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha zvrátit pro něj nepříznivý výsledek ještě neskončila. V rozhovoru se stanicí Fox News prohlásil, že "má starost o zemi s nelegitimním prezidentem". "To mi dělá starosti, prezident, který prohrál, a o hodně," řekl Trump. Končící prezident se prohlašuje za vítěze voleb a zároveň za oběť volebního podvodu; desítky žalob Trumpova právního týmu proti výsledkům hlasování však již soudy zamítly.

Podle agentury AP zůstal Trump v pondělí dlouho v Oválné pracovně Bílého domu a často odcházel do soukromých prostor sledovat volitele. Stěžoval si prý, že televizní stanice dění kryjí skoro tak, jako by šlo o volební noc, a neposkytují prostor jeho námitkám.

Trump před hlasováním volitelů avizoval mohutné protesty před státními parlamenty, takže některé americké státy posílily bezpečnostní opatření. List The New York Times napsal, že jediné menší drama se odehrálo v Michiganu. Tamní republikánský poslanec Gary Eisen naznačil, že on a další hodlají hlasování volitelů narušit. Prohlásil, že nemůže zaručit michiganské metropoli Lansingu klidný den. Předseda tamní dolní komory Lee Chatfield zamítl žádost o rozpuštění stávajících volitelů a jmenování nových, nakloněných Trumpovi. "Bojím se, že tak bychom svou zem navždy ztratili. Určitě by to v otázce volitelů narušilo všechny volby v budoucnu. To nestrpím," řekl Chatfield.

Oficiálně bude výsledek volebního procesu v USA vyhlášen 6. ledna na zasedání Kongresu. Schůzi obou komor bude předsedat viceprezident Mike Pence a v abecedním pořádku bude přečteno, jak hlasovali volitelé. Pence by pak měl vyhlásit výsledek, případně vyslechnout námitky. Biden by pak 20. ledna měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme či nikoli.

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena jako příštího prezidenta několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune podle agentury Reuters uvedl, že "je načase jít dál" a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta. Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Veterán americké politiky senátor John Cornyn vyjádřil přesvědčení, že se v lednu odehraje pokojné předání moci. To na konci minulého měsíce naznačil i sám Trump, který uvedl, že pokud sbor volitelů Bidena podpoří, pak 20. ledna Bílý dům "samozřejmě" opustí.