Americký prezident Donald Trump v 10 letech z uplynulých 15 neplatil žádné daně z příjmů. Tvrdí to list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení do vrcholné funkce Trump podle deníku zaplatil jako federální daň z příjmů pouze 750 dolarů (zhruba 17 500 korun). Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident toto tvrzení označil za dezinformaci.

The New York Times tvrdí, že získal daňové záznamy Trumpa a jeho podniků pokrývající více než dvě desetiletí. Zveřejnění údajů z těchto záznamů přichází zhruba měsíc před prezidentskými volbami 3. listopadu a zároveň krátce před úterní televizní debatou, v níž se Trump poprvé střetne se svým demokratickým vyzývatelem Joem Bidenem.

Trumpovy zprávy pro daňový úřad podle listu vykreslují podnikatele, který inkasuje stovky milionů dolarů ročně, ale vykazuje chronické ztráty, čehož využívá k tomu, aby se vyhnul placení daní. Ze záznamů rovněž vyplývá, že Trump čím dál více závisí na vydělávání peněz z aktivit, které ho jako prezidenta stavějí do střetu zájmů, píše The New York Times.

Vysoce výnosným podnikem byla televizní reality show The Apprentice (Učedník), z níž Trumpovi plynuly příjmy v úhrnné výši 427,4 milionu dolarů (asi 10 miliard korun), vyplývá ze záznamů. Oproti tomu realitní byznys, včetně hotelů či golfových rezortů, vykazoval vysoké ztráty.

List dále uvedl, že prezident si odečetl z daní náklady ve výši 70 tisíc dolarů (1,63 milionu korun) za holiče v době vysílání pořadu The Apprentice. Devět Trumpových společností si snížilo daňový základ celkem o 95 464 dolarů (2,23 milionu korun), které na kadeřníka a make-up vynaložila také Trumpova dcera Ivanka.

Z materiálů deníku navíc vyplývá, že Trump osobně ručí za dluhy ve výši 421 milionu dolarů (9,84 miliardy korun), z nichž 300 milionů dolarů (7,01 miliardy korun) je splatných v nadcházejících čtyřech letech.

Zveřejňování finančních a daňových záznamů vysokých ústavních činitelů má ve Spojených státech dlouhou tradici a prezidentští kandidáti obvykle tyto záznamy předkládají již během volební kampaně. Trump to však dosud odmítal s odkazem na probíhající vyšetřování ze strany finančního úřadu IRS.

Na tiskové konferenci v Bílém domě označil Trump zprávu listu The New York Times za "totální dezinformaci" (fake news). Prohlásil, že daně platí, neposkytl však žádné podrobnosti, napsala agentura AP. Jeden z právníků prezidentovy společnosti Trump Organization ve vyjádření pro list The New York Times uvedl, že Trump v uplynulém desetiletí zaplatil na daních miliony dolarů.

Demokraté považují daňová přiznání za klíčová ohledně prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyzval na Twitteru Američany, aby zvedli ruku ti, kteří zaplatili na federálních daních více než prezident.

Nejnovější zjištění může podle analytiků narušit Trumpův pečlivě budovaný obraz úspěšného podnikatele. Agentura DPA však v této souvislosti upozorňuje, že Trump odmítl zveřejnit své záznamy i před volbami v roce 2016, v nichž se utkal s tehdejší prezidentskou kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Když v kampani poukazovala na údajně nízké daňové odvody svého protikandidáta, Trump odvětil, že minimalizace daní svědčí ze všeho nejvíc o jeho chytrosti.