V mnohých běloruských městech v neděli pokračovaly demonstrace proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Minsku se podle médií k nedělnímu "Pochodu hrdinů" sešlo přinejmenším 100 tisíc lidí, podobně jako předchozí neděle. Na řadě míst metropole zatarasily zástupu cestu posílené policejní kordony. Jen v Minsku policie zadržela na 400 protestujících, informace o zatýkání však přišly i z dalších měst.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž byl jasným vítězem vyhlášen Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100 tisíc lidí.

Nedělní demonstrace, která se konala pod heslem "Pochod hrdinů", byla věnována zatčené čelné představitelce opozice Maryji Kalesnikavové a dalším vedoucím osobnostem protestního hnutí, které jsou buď vězněny, nebo je úřady brutálními vyhrůžkami vyhnaly ze země. Agentura DPA napsala, že podle pozorovatelů se v metropoli tentokrát sešlo na 150 tisíc odpůrců Lukašenka, každopádně jich přišlo víc než minulou neděli.

Hlavní zástup demonstrantů se v Minsku podle médií v neděli večer kolem osmé hodiny (19:00 SELČ) již rozešel. Otevřeno je už všech sedm stanic metra v centru, které byly během protestů uzavřené, a úřady už také přestaly blokovat mobilní internet, aby znesnadnily komunikaci mezi demonstranty. Mluvčí hlavní správy ministerstva vnitra sdělila, že během neděle nebyl nikdo zraněn.

Podle zpravodaje agentury TASS se v běloruské metropoli demonstranti scházeli do centra z různých čtvrtí. Cestu jim ale v některých místech zablokovali policisté a policejní auta. Náměstí Nezávislosti, kde se protestující tradičně scházejí, odřízly zábrany postavené v přilehlých ulicích. Server Tut.by informoval i o vojenské technice a vozech s ostnatým drátem.

Dlouhý zástup v několika kolonách obešel Palác nezávislosti, který je reprezentativním sídlem prezidenta Lukašenka a stále ho střeží silné oddíly vyzbrojených příslušníků vojsk ministerstva vnitra. Stojí tam také připravené antony k přepravování zatčených lidí, autobusy a vodní děla.

Média přinesla informaci o varovném výstřelu, který měl vůči demonstrantům padnout v blízkosti Lukašenkova sídla. Ministerstvo vnitra na dotaz týkající se této údajné události nejprve reagovalo konstatováním, že mu nic takového není známo, ale později na základě záběrů zachycujících tuto událost přiznalo, že vystřelil policista, aby "zastavil nezákonné akce" skupiny lidí.

Podle agentury TASS policie zatýkala lidi směřující na demonstrace ještě před začátkem protestů. Zpravodaj agentury večer rovněž informoval, že na některých místech policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

Ministerstvo vnitra podle Tut.by sdělilo, že k 19:00 (18:00 SELČ) bylo zadrženo více než 400 účastníků nedělního protestu v Minsku. Zřejmě několik desítek lidí policisté zadrželi i v dalších městech.

Tut.by informoval o demonstracích například v Grodnu, Gomelu, Lidě, Babrujsku, Vaukavysku, Baranavičy, Navapolacku, Navagrudaku, Mogilevu. Tvrdě si policisté počínali při zatýkání mimo jiné v Brestu, kde také použili k rozhánění lidí vodní dělo, a ve Vitebsku. Brutalitu dokumentují rovněž záběry z města Žodzina, kde jeden z policistů úderem do obličeje srazil k zemi ženu, která jej pouze natáčela na mobil. Podle ministerstva vnitra do sedmé hodiny večer skončily protesty ve všech městech kromě Minsku.