Ruské ministerstvo vnitra ve čtvrtek podle agentury TASS oznámilo, že zahájilo prověřování v souvislosti s hospitalizací Alexeje Navalného.

V západních zemích panuje podezření, že hlavní kritik ruského prezidenta Vladimira Putina byl otráven, a tamní politici proto tlačí na Moskvu, aby okolnosti incidentu vyšetřila. Hovořit na toto téma mají ve čtvrtek ministři zahraničí Evropské unie.

Kreml ale doposud možnost otravy nepřipouští. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, kde laboratorní testy zjistily známky otravy. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Ruští lékaři v omské nemocnici předtím otravu vyloučili s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.

Navalnyj byl minulý čtvrtek v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. Podle berlínských lékařů je pacient nyní na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není.

Tisková služba ruského ministerstva vnitra ve čtvrtek agentuře TASS sdělila, že vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura přitom tvrdí, že pokyn dala hned v den této události.

Podle sdělení ruských úřadů bylo zabaveno více než 100 předmětů, které mohou mít důkazní hodnotu. Byly také analyzovány videozáznamy z bezpečnostních kamer.

"Probíhá více než 20 různých kriminalistických expertiz (forenzní, biologická, fyzikální a chemická). V tuto chvíli nebyly nalezeny žádné látky se silným účinkem ani narkotika," citoval TASS z poskytnuté informace.

Klinika Charité ale v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka však ještě není známa. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala nemocnice.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě ve středu prohlásil, že důvodem pro zahájení vyšetřování bude až určení konkrétní látky v těle Navalného a potvrzení, že šlo skutečně o otravu. O tom, že už hned v den události policie dostala pokyn zahájit předběžné prověřování možnosti otravy, jak nyní tvrdí prokuratura, se však nezmínil.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít jen včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.